Türkiye - Morityus Siyasi İlişkileri

Ülkemiz, istikrarlı bir demokrasiye sahip ve bölgesinde önemli bir ekonomik güç olan Morityus ile siyasi ilişkilerini geliştirmek arzusundadır.

21 Nisan 2010 tarihinde faaliyete geçen Antananarivo Büyükelçiliğimiz, Morityus’a da akreditedir. Morityus’un Berlin Büyükelçiliği ülkemize akreditedir.

Port Louis’de bir Fahri Başkonsolosluğumuz mevcuttur.


Morityus ile dış ticaret hacmimiz 2019 yılında 76,5 milyon ABD Doları olmuştur. (İhracat: 73,4 milyon ABD Doları, İthalat: 3,1 milyon ABD Doları)

İkili ekonomik ilişkilerin hukuki altyapısını tesis etmek amacıyla çalışmalar sürmektedir. İki ülke arasında Serbest Ticaret, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları imzalanmıştır.

Ülkemizce Türkiye Bursları kapsamında Morityuslu öğrencilere yüksek öğrenim bursu tahsis edilmektedir. 1992 yılından günümüze 54 öğrenciye burs sağlanmıştır.

Bakanlığımız Diplomasi Akademisince her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Diplomatlar Eğitim programı kapsamında, şu ana kadar Morityus’tan 4 diplomat ülkemizde ağırlanmıştır.

15 Aralık 2015 tarihinden itibaren THY’nin İstanbul Morityus seferlerine başlamış olması ikili ilişkilerimiz açısından son derece önemli bir gelişme olmuştur.

Dönemin Cumhurbaşkanı Sir Anerood Jugnauth eşiyle birlikte, 19-21 Eylül 2008 tarihlerinde ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir; Dönemin Dışişleri, Bölgesel Bütünleşme ve Uluslararası Ticaret Bakanı Arvin Boolell, 5-8 Şubat 2013 tarihlerinde Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ve YKTK Anlaşması’nın imzalanması vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Boolell, eski Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’yla bir araya gelmiştir.