Türkiye-Malavi İlişkileri

6 Temmuz 1964’de bağımsızlığını ilan eden Malavi’ye ilk olarak Nairobi Büyükelçiliğimiz 1971 yılında akredite edilmiştir. 2011’den bu yana ise Lusaka Büyükelçiliğimiz akreditedir.

Malavi’nin ise Berlin Büyükelçiliği Türkiye’ye akredite bulunmaktadır.

Türkiye’nin Malavi’de muvazzaf Büyükelçilik açma kararı yasal olarak tekemmül etmiş olup (10 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 1051 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı) Lilongve'de Büyükelçilik henüz fiilen açılmamıştır.

Ülkemiz ile Malavi arasındaki ilişkiler sınırlı düzeydedir. Son olarak Lusaka Büyükelçimiz, Mart 2022’de ve Ekim 2022’de Malavi’de temaslarda bulunmuştur.

Malavi’den ülkemize uluslararası toplantılar vesilesiyle Dışişleri Bakanı düzeyinde üç kez ve diğer Bakanlar düzeyinde ziyaretler yapılmıştır. Ülkemizden Malavi’ye henüz Cumhurbaşkanı ve Bakan düzeyinde ziyaret olmamıştır.

Türkiye ile Malavi arasında toplam ticaret hacmi 2021 yılında 27,25 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Ülkemiz Malavi’ye 4,63 milyon dolarlık ihracat yaparken, Malavi’den 22,62 milyon ABD doları tutarında ithalat gerçekleştirmiştir.

Ülkemizin Malavi’ye ihracatında makinalar, vinçler ve kuru baklagillerin öğütülmesi veya işlenmesine mahsus makine ve cihazlar öne çıkan ürün gruplarıdır. Türkiye’nin Malavi’den düzenli olarak ithal ettiği ürünlerin tütün ve tütün döküntüleri olduğu görülmektedir.

Ülkemiz ile Malavi arasına 2006’da Lilongve’de Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması imzalanmış, Karma Ekonomik Komisyon (KEK) henüz toplanmamıştır. DEİK ile Malavi Ticaret Konfederasyonu arasında Kasım 2016’da İş Konseyi Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA), Diyanet Vakfı ve hükümetdışı kuruluşlar aracılığıyla çeşitli alanlarda Malavi’ye kalkınma ve diğer yardımlarda bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından Malavili öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursları verilmekte olup, 2022 yılına kadar burs verilen Malavili öğrenci sayısı 94’e ulaşmıştır.