Türkiye-Malavi İlişkileri

6 Temmuz 1964’de bağımsızlığını ilan eden Malavi’ye ilk olarak Nairobi Büyükelçiliğimiz 1971 yılında akredite edilmiştir. 2011’den bu yana ise Lusaka Büyükelçiliğimiz akreditedir. Malavi’nin ise Berlin Büyükelçiliği Türkiye’ye akredite bulunmaktadır.

Türkiye’nin Malavi’de muvazzaf Büyükelçilik açma kararı Malavi tarafına bildirilerek, Malavi Hükümetinin muvafakati istenmiş, bilahare Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı sözkonusu muvafakatin verildiği yönünde tarafımızı bilgilendirmiştir. 9 Mayıs 2019 tarihinde tekemmül eden ve 10 Mayıs 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 1051 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Lilongve'de Büyükelçilik açılması uygun bulunmuştur.

Ülkemiz ile Malavi arasındaki ilişkiler görece sınırlı düzeyde olup, siyasi sorun bulunmamaktadır.

Malavi’den ülkemize Dışişleri Bakanı uluslararası toplantılar marjında üç kez ve diğer Bakanlar düzeyinde resmi ziyaretler yapılmıştır. Ülkemizden Malavi’ye henüz Cumhurbaşkanı ve Bakan düzeyinde ziyaret olmamıştır. Mevcut Cumhurbaşkanı Mutharika, Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı olarak 9-13 Mayıs 2011 tarihli BM 4. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı ve Dışişleri Bakanı olarak 15-16 Aralık 2011 tarihli Türkiye-Afrika Birinci Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

Türkiye ile Malavi arasında 2019’deki ticaret hacmi 21,018 milyon Dolar düzeyinde olmuştur. Ülkemiz Malavi’ye 4,665 milyon Dolarlık ihracat yaparken, Malavi’den 16,364 milyon Dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir.

Ülkemizin Malavi’ye ihracatında maya, makina parçaları, demir/çelikten depolar, alüminyumdan çubuklar ve profiller, prefabrik yapılar, gaz, sıvı ve elektrik sayaçları ve römorklar öne çıkan ürün gruplarıdır. Türkiye’nin Malavi’den düzenli olarak ithal ettiği ürünlerin tütün ve tütün döküntüleri olduğu görülmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Malavi’ye kalkınma yardımında bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından Malavili öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursu verilmektedir.