Türkiye - Madagaskar Siyasi İlişkileri

Ülkemiz, Afrika’ya açılım politikası doğrultusunda, önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan Madagaskar ile ilişkilerini geliştirmek arzusundadır.

Antananarivo Büyükelçiliğimiz 21 Nisan 2010 tarihinde faaliyete geçmiştir. Madagaskar da, 3 Kasım 2010 tarihli Nota ile Ankara’da Büyükelçilik açmak istediğini resmen bildirmiştir. Madagaskar’ın Roma Büyükelçiliği ülkemize akreditedir. Madagaskar’ın İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 23-24 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesine katılmak amacıyla ülkemize gelen dönemin Madagaskar Cumhurbaşkanı Hery Rajaonarimampianina ile ikili bir görüştürme gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız 24-25 Ocak 2017 tarihlerinde, beraberinde Sayın Bakanımız, Ekonomi Bakanımız ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız, milletvekilleri, üst düzeyli bürokratlar ve DEİK heyetindeki 150’den fazla iş insanıyla birlikte Madagaskar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Madagaskar ile ikili ticaret hacmimiz 2018 yılında 84.6 milyon ABD Doları, 2019 yılında ise 76.5 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın 71.3 milyon Dolarını ihracatımız oluşturmaktadır. Başlıca ihracat kalemlerimiz, hububat, demir-çelik, elektronik cihazlar, ulaşım araçları ve çeşitli mamül eşya; başlıca ithalat kalemlerimiz ise sebze, baharat, deri, metal dışı minerallerdir.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla Madagaskar’a yönelik insani ve teknik yardımlarımız sürmektedir.

Türkiye Bursları kapsamında Madagaskar’a yüksek öğrenim bursları tahsis edilmektedir. Bugüne kadar toplam 119 Madagaskarlı öğrenciye burs sağlanmıştır.