Türkiye – Kosova İlişkileri

İkili Siyasi İlişkiler
Türkiye-Kosova ilişkileri, ortak tarihi geçmiş ve dostluk bağları temelinde mükemmel düzeyde seyretmektedir. Türkiye, 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığına kavuşan Kosova Cumhuriyeti’ni, 18 Şubat 2008 tarihinde tanımıştır. 1999’da faaliyete geçmiş olan Priştine’deki Eşgüdüm Büromuz, bağımsızlık ilanından sonra Büyükelçilik düzeyine yükseltilmiştir. Kosova Türk Toplumu’nun yoğun olarak yaşadığı Prizren’de muvazzaf Başkonsolosluğumuz da 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle faaliyete geçmiş olup, Türkiye bu suretle Kosova’da Başkonsolosluk açan ilk ülke olmuştur.

Ülkemiz, Kosova’nın istikrarına, toprak bütünlüğüne, kalkınmasına, Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapılarıyla bütünleşmesine, ayrıca bölgesinde dostane ve yapıcı komşuluk ilişkileri tesis etmesine önem atfetmektedir.

Cumhurbaşkanı Thaçi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 28-30 Aralık 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Thaçi son olarak 9 Temmuz 2018 tarihindeki yemin töreni ile 29 Ekim 2018 tarihindeki İstanbul Havalimanının açılış törenine katılmak üzere ülkemize gelmiştir.

Sayın Bakanımız 19-20 Ekim 2018 tarihlerinde Kosova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, sözkonusu ziyaret çerçevesinde Prizren’de yaşayan soydaşlarımızla da bir araya gelmiştir.

Kosova Türk Toplumu
1-15 Nisan 2011 tarihlerinde düzenlenen nüfus sayımlarının resmi sonuçlarına göre, Kosova’da nüfusun yüzde 1,08'ini oluşturan Türklerin toplam sayısı 18.738'dir. Türkçe bilen Kosovalıların sayısının ise 300.000 olduğu tahmin edilmektedir. Türkçe, Kosova Anayasası’na uygun olarak, Kosova’daki Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı belediyelerde resmi olarak kullanılabilmektedir.

Kosova Türk toplumu, halihazırda Meclis’te 1 Bakan ve 2 milletvekiliyle temsil edilmektedir. Kosova Türk Demokratik Partisi (KDTP) Genel Başkanı Mahir Yağcılar Kamu Yönetimi Bakanı olarak görev yapmaktadır. Soydaş milletvekilleri ise Müferra Şinik ve Fikrim Damka da Kosova Türk toplumunun Meclis’teki temsilcileridir.

İkili Ekonomik İlişkiler

1.İkili Ticaret

Kosova’yla karşılıklı ticaret hacmimiz 2018 yılında 310,663 milyon ABD Doları’na ulaşmış olup, bunun 300,775 milyon ABD Doları’nı ihracatımız teşkil etmektedir.

Başlıca ihraç ürünlerimiz: tekstil ürünleri, metal ürünleri, makine ve cihazlar, plastik ve kağıt
Başlıca ithal ürünlerimiz: tekstil elyafı ve ürünleri, metal cevherleri ve hurdaları, kauçuk

Serbest Ticaret Anlaşması (STA), 27 Eylül 2013’te Ankara’da imzalanmıştır. Sözkonusu anlaşma, Kosova’nın imzaladığı ilk STA olmuştur. Anlaşmanın onay süreçleri tamamlanmış olup, 1 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

2.Kosova’daki Türk Yatırımları

Kosova’daki toplam Türk yatırımları 367,8 milyon Avro değerindedir. Türkiye 2012 ve 2013 yıllarında Kosova’ya en fazla doğrudan yatırım yapan ülke olmasına rağmen, 2007-2013 yılları arasında toplamda Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sıradadır. Kosova’da özellikle müteahhitlik, madencilik, bankacılık gibi alanlarda yatırım olanakları mevcuttur. Bugüne kadar Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen projelerin toplam değeri ise yaklaşık 1 milyar Avro’dur.

Ziraat Bankası Priştine Şubesi 8 Haziran 2015 tarihinde faaliyete geçmiştir.