Türkiye - İran Siyasi İlişkileri

İran, 400 yıla yakın süredir değişmeyen 560 km’lik bir sınırı paylaştığımız önemli bir komşumuzdur. İran’da halihazırda Tahran Büyükelçiliğimizin yanı sıra Tebriz, Urumiye ve Meşhed Başkonsolosluklarımız görev yapmaktadır. İran ise ülkemizde Ankara Büyükelçiliği’nin yanı sıra İstanbul, Erzurum ve Trabzon Başkonsolosluklarıyla temsil edilmektedir.

İran’la ikili ilişkilerimizin, içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkeleri zemininde geliştirilmesi hedeflenmektedir. Özellikle karşılıklı olarak düzenlenen üst düzey ziyaretlerle, siyasi diyaloğun gerek ikili ilişkilerimizin her veçhesinde, gerek bölgesel konularda ilerletilmesi yönünde çaba gösterilmektedir.

İran’la ilişkilerimiz 2014 yılında kurulan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizması çerçevesinde kurumsal bir çerçeveye oturmuştur. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani’nin ülkemizi ziyareti vesilesiyle 9 Haziran 2014’te Ankara’da; ikinci toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımızın İran’ı ziyareti sırasında 7 Nisan 2015’te Tahran’da; üçüncü toplantısı Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 16 Nisan 2016 tarihinde ülkemizi ziyareti vesilesiyle Ankara’da; dördüncü toplantısı 4 Ekim 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın İran’ı ziyareti vesilesiyle Tahran’da, beşinci ve son toplantısı ise Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 20 Aralık 2018 tarihinde ülkemizi ziyareti sırasında Ankara’da yapılmıştır.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 16 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen Astana Formatındaki Üçlü Zirve münasebetiyle ülkemizi ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ile ikili görüşme yapmıştır.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif 17 Nisan 2019 tarihinde ikili ziyaret çerçevesinde, 9 Kasım 2019 tarihinde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 24. Bakanlar Konseyi Toplantısı, 9 Aralık 2019 tarihinde ise Asya’nın Kalbi - İstanbul Süreci 8. Bakanlar Konferansı çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ise 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde İran’a ziyaret gerçekleştirmiştir.