Türkiye - İran Siyasi İlişkileri

İran, 400 yıla yakın süredir değişmeyen 560 km’lik bir sınırı paylaştığımız önemli bir komşumuzdur. İran’da halihazırda Tahran Büyükelçiliğimizin yanı sıra Tebriz, Urumiye ve Meşhed Başkonsolosluklarımız görev yapmaktadır. İran ise ülkemizde Ankara Büyükelçiliği’nin yanısıra İstanbul, Erzurum ve Trabzon Başkonsolosluklarıyla temsil edilmektedir.

İran’la ikili ilişkilerimizin, içişlerine karışmama, karşılıklı saygı ve iyi komşuluk ilkeleri zemininde geliştirilmesi hedeflenmektedir. Özellikle karşılıklı olarak düzenlenen üst düzey ziyaretlerle, siyasi diyaloğun gerek ikili ilişkilerimizin her veçhesinde, gerek bölgesel konularda ilerletilmesi yönünde çaba gösterilmektedir.

İran’la ilişkilerimiz, 2014 yılında kurulan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizması çerçevesinde kurumsal bir çerçeveye oturmuştur. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı dönemin İran Cumhurbaşkanı Sayın Hasan Ruhani’nin ülkemizi ziyareti vesilesiyle 9 Haziran 2014’te Ankara’da; ikinci toplantısı Sayın Cumhurbaşkanımızın İran’ı ziyareti sırasında 7 Nisan 2015’te Tahran’da; üçüncü toplantısı Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 16 Nisan 2016 tarihinde ülkemizi ziyareti vesilesiyle Ankara’da; dördüncü toplantısı 4 Ekim 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın İran’ı ziyareti vesilesiyle Tahran’da, beşinci toplantısı Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 20 Aralık 2018 tarihinde ülkemizi ziyareti sırasında Ankara’da; altıncı toplantısı salgın koşulları nedeniyle 8 Eylül 2020 tarihinde videokonfrens marifetiyle düzenlenmiş ve son toplantısı ise Sayın Cumhurbaşkanımızın İran’ı ziyareti vesilesiyle 19 Temmuz 2022 tarihinde Tahran’da yapılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın son YDİK Toplantısı vesilesiyle 19 Temmuz 2022 tarihinde İran’a gerçekleştirmiş olduğu ziyaret çerçevesinde İran’la toplam sekiz belge imzalanmıştır.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan 27 Haziran 2022 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ise 15 Kasım 2021 tarihinde İran’ı ziyaret etmiştir.