Türkiye - Haiti Siyasi İlişkileri

Ülkemiz ile Haiti arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin uzun yıllar daha çok kendi bölgeleri üzerinde yoğunlaşması nedeniyle oldukça sınırlı kalmıştır. Ancak, son yıllarda ivme kazanan Latin Amerika ve Karayipler bölgesine açılım politikamız kapsamında bölgeye daha çok ilgi gösterilmesi, bölgede yeni Büyükelçilikler açılması, TİKA kanalıyla kalkınma ve teknik işbirliği projeleri yürütülmeye başlanması ve bölgesel örgütlerle kurumsal ilişkiler kurulması, diğer bölge ülkeleri gibi Haiti’yi de içermektedir.

12 Ocak 2010 tarihinde Haiti’nin başkenti Port-au-Prince yakınlarında meydana gelen ve 300 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrasında, ülkemizce Haiti’ye 1 milyon ABD Doları ayni ve 1 milyon ABD Doları nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığımızca açılan yardım kampanyası çerçevesinde halkımızın katkılarıyla 3 milyon Avro toplanmıştır. 2016 yılı Ekim ayında yaşanan Matthew Kasırgasının verdiği zararların karşılanmasına yönelik olarak, AFAD ve TİKA tarafından Haiti'ye 124.000 ABD Dolarlık nakdi ve ekipman yardımında bulunulmuştur. Son olarak Haiti’de 14 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşen deprem sonrası AFAD Başkanlığı tarafından hazırlanan 222 gıda kolisi, 270 hijyen kolisi ve 80 aile tipi çadırdan oluşan insani yardım malzemeleri Etimesgut’tan kalkan askeri uçakla 24 Ağustos 2021 tarihinde Port-au-Prince’e ulaştırılmıştır. Ayrıca, TİKA Meksika Ofisi tarafından 61 bin ABD Doları tutarındaki gıda ve hijyen malzemelerini içeren 1000 koli, Meksika Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (AMEXCID) ile işbirliği halinde 30 Ağustos 2021 tarihinde Haiti’ye gönderilmiştir.

Ülkemiz, 2004 yılı Nisan ayında siyasi istikrarın sağlanması, Ulusal Polis Gücünün modernizasyonu ve demokratikleşmesi, silahlı grupların silahsızlandırılması ve topluma kazandırılması, güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması, serbest seçimlerin yapılması gibi konularda Haiti Hükümetine yardımcı olmak amacıyla oluşturulan BM Haiti İstikrar Misyonuna (MINUSTAH), kuruluşundan itibaren personel desteği vermiştir. 15 Ekim 2017 tarihi itibariyle MINUSTAH’ın yerini alan ve 15 Ekim 2019 tarihinde görev süresi sonlanan BM Haiti Adalet Destek Misyonuna da (MINUJUSTH) ülkemizce personel desteği verilmiştir.

Sayın Bakanımız 17 Ağustos 2020 tarihinde Haiti’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Merhum Cumhurbaşkanı Jovenel Moïse tarafından kabul edilmiştir.

Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moïse beraberinde Haiti Savunma Bakanı ve Haitili iş insanlarından oluşan bir heyetle 18-20 Haziran 2021 tarihlerinde düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılım sağlamıştır. Cumhurbaşkanı Moïse ADF marjında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Haiti’ye Santo Domingo Büyükelçiliğimiz akreditedir. Ayrıca başkent Port-au-Prince’te Fahri Başkonsolosluğumuz bulunmaktadır.