Türkiye-Güney Sudan Cumhuriyeti Siyasi İlişkileri

Türkiye Güney Sudan’ı bağımsızlığını takiben ilk tanıyan ülkelerden birisidir. Türkiye tarafından Ocak 2011’de açılan Juba Başkansolosluğu, Güney Sudan Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanının hemen ardından Büyükelçiliğe dönüştürülmüştür.

9 Temmuz 2011 tarihinde Juba’da düzenlenen bağımsızlık töreninde ülkemizi dönemin Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz temsil etmiştir. Güney Sudan Cumhuriyeti de ilk Büyükelçiliklerinden birini 2012 Haziran ayında Ankara’da açmıştır.

Türkiye ile Güney Sudan Cumhuriyeti arasında gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretler vesilesiyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve yasal altyapının tamamlanmasına gayret edilmiştir.

Dönemin Dışişleri Bakanı Nhial Deng Nhial 22-23 Kasım 2012 tarihlerinde Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş ve Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılışı yapılmıştır.

Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, beraberinde Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Barnaba Marial Benjamin, Devlet Başkanlığı Ofisi Bakanı Awan Guol Riak olduğu halde 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde Çanakkale ve İstanbul’da düzenlenen “Çanakkale-Kara Savaşlarının 100’üncü Yıldönümünü Anma Törenleri”ne katılmıştır.

Dönemin Güney Sudan Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Awut Deng Acuil 5-9 Ocak 2020 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Güney Sudan ile ekonomik/ticari ilişkilerimizin gelişmeye açık bir potansiyeli bulunmaktadır. İki ülke arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması Nisan 2017’de imzalanmıştır. 2018 yılında toplam ticaret hacmimiz 2,69 milyon Dolar, ihracatımız 2,5 milyon Dolar, ithalatımız 154 bin Dolar olmuştur. 2019 yılında toplam ticaret hacmimiz 3,2 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir.

Ülkemiz tarafından Güney Sudan’da TİKA eşgüdümünde, kapasite artırımı ve teknik işbirliği çalışmalarına öncelik verilmektedir.

Eğitim işbirliği bağlamında ve Türkiye Bursları kapsamında, Güney Sudan’dan 2019-2020 döneminde 26 öğrenciye burs verilmiştir. Bugüne kadar toplam 140 Güney Sudanlı öğrenciye burs sağlanmıştır.