Türkiye - Gambiya İlişkileri

Ülkemiz Gambiya’yı İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı 1965 yılında tanımıştır. Gambiya, 1982 yılında Senegal ile “SeneGambiya” adını alan bir Konfederasyon oluşturmuş, ancak iki ülke arasında hedeflenen bütünleşme sağlanamadığından Konfederasyon 1989 yılında dağılmıştır.

Gambiya ile 1990’lı yıllarda askeri eğitim ve lojistik yardım faaliyetleri çerçevesinde başlayan ikili ilişkilerimiz bugün çeşitli alanlarda yoğun bir işbirliğine dönüşmüştür. Gambiya’dan ülkemize Cumhurbaşkanı ve Bakan düzeyinde çok sayıda ziyaret gerçekleştirilmesine karşın, dönemin KEK Eşbaşkanı Sağlık eski Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun 2014 yılında gerçekleştirdiği ziyaret Bakan seviyesinde bir ilk teşkil etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın 27 Ocak 2020 tarihinde Banjul’a gerçekleştirdiği günübirlik ziyaret ise ülkemizden Gambiya’ya devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması bakımından tarihi bir önem taşımıştır.

Gambiya, ülkemiz açısından önem arzeden uluslararası konularda Türkiye’ye müzahir bir tutum sergilemekte, ülkemizi ve adaylıklarımızı uluslararası platformlarda desteklemektedir. Gambiya ülkemize FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadelede Afrika kıtasında destek veren ülkelerden biridir. Afrika’da anılan terör örgütüne ait okulu kapatan ilk ülke olmuştur (2014 Şubat).

Ülkemiz 31 Ağustos 2018 tarihinde açılan Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Gambiya’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından Gambiyalı öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursu verilmektedir.