Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısına ilişkin ortak basın açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Anatolyeviç Medvedev, iki ülke arasındaki geleneksel iyi komşuluğa ve çok boyutlu ilişkilere dayanarak, Türk-Rus ilişkilerini kapsam ve derinlik açısından daha da ileri bir düzeye taşıma niyetiyle ve 12 Mayıs 2010 tarihli “Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama”da kayıtlı hedefleri rehber edinerek iki ülke arasındaki Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısını gerçekleştirmişlerdir.

 

Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasındaki işbirliğinin siyasi, ekonomik-ticari ve kültürel-insani boyutlarını en geniş çerçevede ele alan Konsey’in 16 Mart 2011 tarihinde Moskova’da yapılan ikinci toplantısında, Konsey’in geçtiğimiz dönemdeki çalışmaları gözden geçirilmiş ve önümüzdeki döneme ilişkin hedefler ve gerçekleştirilmesi öngörülen projeler görüşülmüştür. Çağdaş teknolojilerin geliştirilmesi, ayrıca nükleer enerji dâhil enerji alanlarında işbirliğinin yüksek düzeyi memnuniyetle vurgulanmıştır. 

           

Konsey’in bu toplantısı, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında kökleri yüzyıllar öncesine uzanan ikili ilişkilerin tarihinde karşılıklı dostluk ve dayanışma ruhunu sergileyen en önemli belgelerden biri olan 16 Mart 1921 tarihli “Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Rusya Şuraları Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Dostluk ve Kardeşlik Antlaşması”nın (Moskova Antlaşması) 90’ıncı yıldönümü ile aynı güne denk getirilmiştir.

 

Toplantının sonunda Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları, "Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma" ve “Geri Kabul Anlaşması”nın yürürlüğe girmesini içeren Notaları teati etmişlerdir. Her iki belge 16 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu tarihten itibaren her iki ülke vatandaşları, 30 günü aşmayan turistik, iş ve özel amaçlı seyahatlerini vizesiz yapabilecektir. Böylece, ülkelerimizin halklarının birbirlerine daha da yakınlaşması ve kapsamlı Türk-Rus temaslarının geliştirilmesi bakımından önemli bir adım atılmıştır.

 

Ayrıca, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Rusya Televizyon ve Radyo Yayın Şirketi (VGTRK) arasında işbirliği anlaşması ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Etkinliklerine İlişkin Protokol imzalanmıştır.

 

Moskova Antlaşması’nın 90’ıncı yıldönümü çerçevesinde;

 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Moskova Antlaşması’nın imza töreni fotoğrafının kopyasını Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na tevdi etmiştir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Moskova Antlaşması’nın 90’ıncı yıldönümü vesilesiyle basılan hatıra pulunun bir örneğini ve Anlaşma’nın orijinal tıpkıbasımını RF Devlet Başkanı’na tevdi etmiştir.

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının Rusya Federasyonu’nu ziyareti sırasında, Moskova Antlaşması’nın 90’ıncı yıldönümü vesilesiyle düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapılmıştır.

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’ndan öndegelen tarihçi, hukukçu ve siyaset bilimcilerin katılımlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir.