Türkiye-Belçika İlişkileri

Belçika Krallığı ile Osmanlı İmparatorluğu arasında diplomatik ilişkiler 1838 yılında tesis edilmiştir.

Belçika Kralı Philippe, Veliaht Prens olduğu dönemde, 15-19 Ekim 2012 tarihlerinde bir ticaret heyetiyle birlikte Türkiye’yi ziyaret etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Belçika Kralı Philippe’in davetine icabetle, 4-6 Ekim 2015 tarihlerinde Belçika’ya gerçekleştirdikleri Devlet Ziyareti diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana bir ilki teşkil etmiştir.

Dönemin Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Didier Reynders, Sayın Dışişleri Bakanımızın davetine icabetle, 22-23 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Türkiye ile Belçika arasında terörle mücadele bağlamında tesis edilen Üçlü Bakanlar Toplantısının (iki ülkeden Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlarının katılımıyla) ilki 2008 Ekim ayında İstanbul’da, ikincisi 22 Ocak 2013 tarihinde Brüksel’de, üçüncüsü de 9 Mart 2016 tarihinde Ankara’da yapılmıştır. Sözkonusu toplantıda, terörle mücadele, adli ve polis işbirliği, konsolosluk konuları ile bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır.

Belçika’da, büyük çoğunluğu çifte vatandaş olan 260.000 vatandaşımız yaşamaktadır.