Türkiye - Bahreyn Siyasi İlişkileri

Türkiye-Bahreyn siyasi ilişkileri, ortak tarihi ve kültürel bağların oluşturduğu zemin üzerinde karşılıklı çıkar ve diyalog esasına göre sürdürülmektedir. Ülkemiz Bahreyn’de 1990 yılında, Bahreyn ise ülkemizde 2008 yılında Büyükelçilik açmıştır.

Ülkemizle Bahreyn arasında son dönemde bazı üst düzey ziyaretler gerçekleşmiştir. Bu çerçevede, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Khalifa, 25-28 Ağustos 2016 tarihinde ülkemizi, Sayın Cumhurbaşkanımız ise 12-13 Şubat 2017 tarihlerinde Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaretler vesilesiyle çok sayıda anlaşma akdedilmiş, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımıza Bahreyn’in en üst devlet nişanı olan Şeyh İsa bin Salman Madalyası tevcih edilmiştir.

Ayrıca, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed El Halife 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Kudüs konulu İİT Olağanüstü Zirvesi’ne katılmıştır.

Öte yandan, Türkiye ve Bahreyn Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişarelerin ikincisi 25 Mart 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.