Türkiye - Avustralya Siyasi İlişkileri

Türkiye ile Avustralya arasında diplomatik ilişkiler 1967 yılında kurulmuştur. Kanberra Büyükelçiliğimiz 1967 yılında, Ankara'daki Avustralya Büyükelçiliği ise 1968 yılında faaliyete geçmiştir.

Avustralya’da Kanberra Büyükelçiliğimizin yanısıra Melburn ve Sidney Başkonsolosluklarımız ile Brisbane Fahri Konsolosluğumuz faaliyet göstermektedir. Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliğinin yanı sıra İstanbul’da Başkonsolosluğu ve Çanakkale’de Konsolosluğu bulunmaktadır.

Türkiye-Avustralya ilişkilerinin tarihinde Türk askerleri ile İngiliz Ordusu içindeki Anzak askerlerini karşı karşıya getiren Çanakkale Savaşları önemli yer tutmaktadır. Her yıl 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Çanakkale Kara Savaşlarının Yıldönümü Anma Törenlerine Avustralya’dan geniş bir katılımda bulunulmaktadır. Çanakkale Savaşlarının 100. yılı vesilesiyle 2015 yılı karşılıklı kültür yılı ilan edilmiş ve her iki ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliklerinde 23-25 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilen Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü Anma Etkinliklerine katılmak üzere dönemin Avustralya Başbakanı Tony Abbott ülkemizi ziyaret etmiştir. Dönemin Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, 15-16 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen G20 Zirvesi vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Dönemin Avustralya Genel Valisi Sir Peter Cosgrove, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ev sahipliklerinde Gelibolu’da düzenlenen ANZAK anma törenleri münasebetiyle 3-9 Ağustos 2015 tarihleri arasında ülkemize bir resmi ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

Dönemin Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, 2017 yılında Anzak Günü törenleri çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ülkemizden ise 1989 yılında Cumhurbaşkanı düzeyinde, 1994 yılında Dışişleri Bakanı düzeyinde, 2005 yılında ise Başbakan düzeyinde Avustralya’ya ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Sayın TBMM Başkanımız MIKTA Parlamento Başkanları İstişare Toplantısı çerçevesinde 2016 yılında Avustralya’yı ziyaret etmiştir.

İki ülke arasında BM, G20, MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore Cumhuriyeti, Türkiye, Avustralya) gibi çok taraflı platformlarda da verimli bir işbirliği mevcuttur.

Avustralya’da yaşayan Türk toplumu iki ülke arasında önemli bir dostluk köprüsü oluşturmaktadır. Çanakkale Savaşları ve Avustralya'daki yaklaşık 120 bin civarındaki Türk toplumunun varlığına dayanan ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi yönünde karşılıklı çaba gösterilmektedir.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde (ANU) yer alan Arap ve İslam Çalışmaları Merkezi bünyesinde 1994 yılında Türk Programı kurulmuştur. Program 2013-2014 akademik yılında faaliyetlerine ara vermiş, 2015 yılında tekrar öğrenci kabul etmeye başlamıştır.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde Nisan 2009’da dönemin Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith’in katılımıyla Türk-Avustralya Kültür Merkezi açılmıştır. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Avustralya’nın Melburn şehrinde 2020 yılında kurulmuştur.