Türkiye - Angola İlişkileri

Türkiye, Angola'yı bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tanımıştır. Luanda Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2010 tarihinde, Angola’nın Ankara Büyükelçiliği de 2011 yılında faaliyete geçmiştir. Angola'nın İstanbul Başkonsolosluğu ise faaliyetlerine 2022 yılında başlamıştır.

Angola ile ülkemiz arasında her alandaki ilişkiler son dönemde ivme kazanmıştır. Her iki ülkede de ilişkilerin geliştirilmesi yönünde siyasi irade bulunmaktadır.

2021 yılı, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin gerçekleştiği ve ilişkilere yeni bir ivmenin kazandırıldığı bir yıl olmuştur. Angola Cumhurbaşkanı João Lourenço ülkemizi 27-28 Temmuz 2021 tarihinde ziyaret etmiş; akabinde Sayın Cumhurbaşkanımız da 18-19 Ekim 2021 tarihlerinde Angola’ya bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaretler ikili ilişkilerimize derinlik katmış ve birçok alanda anlaşma ve protokoller imzalanmıştır.

Kısa süre içinde gerçekleşen bu üst düzey ziyaret ve temaslar ile ahdi temelde sağlanan gelişmeler, özel sektörümüzün Angola’daki etkinliğini de dikkate değer ölçüde arttırmıştır. Bu kapsamda, Angola ile iyi düzeyde seyreden ilişkilerimizin orta ve uzun vadede sürdürülebilir bir ortaklığa dönüşmekte olduğu söylenebilecektir.

İlişkilerimiz sosyal ve kültürel faaliyetlerle de pekiştirilmekte; bu sayede toplumlar arasındaki bağ güçlendirilmektedir. TİKA, Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen faaliyetler yoluyla Angola’da kalkınma sürecine destek verilmekte ve sosyal bağlar güçlendirilmektedir. 1992’den bu yana verilen Türkiye Bursu programı kapsamında ülkemizde eğitim gören Angolalı öğrenciler her iki ülke arasında bir köprü görevi görmektedirler.