Türkiye - Angola İlişkileri

Türkiye, Angola'yı bağımsızlığını kazandığı 1975 yılında tanımıştır. Luanda Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2010 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Angola hükümetinin Ankara Büyükelçiliğinin resmi açılışı da 4 Nisan 2013’de gerçekleşmiştir.

Angola ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin her veçhesinde ivme ve içerik kazanılması ve ortaklık altyapısının oluşturulması; ayrıca bu çerçevede iki ülke yetkililerinin karşılıklı ziyaretlerinin arttırılması hedeflenmektedir.

27 Temmuz 2018 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nde düzenlenen BRICS Zirvesi marjında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Angola Cumhurbaşkanı João Lourenço arasında ikili bir görüşme gerçekleşmiştir. Dönemin Angola Dış İlişkiler Bakanı Manuel Augusto ise 13-15 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Sayın Bakanımız ile görüşmüştür.

Türkiye-Angola Karma Ekonomik Komisyonu 1.Dönem Toplantısı 11-12 Temmuz 2017 tarihlerinde dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi ile Angola Adalet ve İnsan Hakları Bakanı Rui Jorge Carneiro Mangueira’nın eş başkanlıklarında Luanda’da tertiplenmiştir.

Angola ile ikili ticaret hacmimiz 2019 yılı itibariyle yaklaşık 212 milyon ABD Doları tutarındadır. Bu ülkeye yapılan ihracatımız Angola’daki ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2014 yılından bu yana düşüş yaşamıştır. 2017 yılından günümüze gerçekleşen artış halen 2014 yılının gerisindedir. Başlıca ihracat kalemlerimizi gıda, tekstil, hazır giyim, beyaz eşya ve makine oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Angola ile ticaretimizin bavul ticareti ve üçüncü ülkeler üzerinden Angola pazarına sokulan mallar dikkate alındığında resmi kayıtların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Ülkemiz Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla çeşitli alanlarda Angola’ya kalkınma yardımlarında bulunmaktadır.

Hükümetimiz tarafından Angolalı öğrencilere 1992’den bu yana Türkiye Bursu verilmektedir.