Tanzanya'nın Ekonomisi

Tanzanya, 883.749 km² yüzölçümü ve 56 milyona yaklaşan nüfusu ile Doğu Afrika bölgesinin en büyük ülkelerinden birisidir. Yaklaşık 56 milyon nüfusu ve yıllık %7 ortalama büyüme oranıyla Tanzanya, ülkemiz ihracatı için potansiyel olan ve büyüyen bir pazardır. Darüsselam 4 milyonluk nüfusuyla ülkedeki en büyük ticaret ve liman şehridir. Ülkenin dış ticaretinin %75’inde bu liman kullanılmaktadır.

Tanzanya’nın 2019 yılı GSYİH değeri 193 milyar ABD doları olurken, yıllık enflasyon %3,45 olarak geçekleşmiştir. Aynı dönem içinde dış ticaret hacmi 12 milyar ABD doları olan TBC’nin ihracatı 2,9 milyar ABD doları, ithalatı 9,2 milyar ABD doları olmuştur.

Tanzanya’da üç uluslararası havalimanı (Dar es Salaam, Klimanjaro ve Zanzibar) ve 21 küçük havaalanı bulunmaktadır. Ülkenin diğer önemli şehirleri olan Arusha ile Zanzibar turizm, Mwanza is madencilik yönünden önemli şehirlerdir. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı 2020 yılı Dünya Yatırım Raporu’na göre 2019 yılında TBC’ye doğrudan yabancı yatırım girişi önceki yıla kıyasla %5,3 artışla 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.