Slovenya

TÜRKİYE’YE YAPACAKLARI KARAYOLU SEYAHATLERİNDE SLOVENYA GÜZERGAHINI KULLANACAK VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK YOL REHBERİ

Slovenya-2021

a) Vize

Slovenya 21 Aralık 2007 itibariyle Schengen sistemine dahil olmuştur.

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın Slovenya’ya seyahatlerinde Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız (diplomatik, hususi ve hizmet) vizeden muaftırlar.

Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması mevcut değildir (yalnızca ölüm, vs. gibi olağanüstü durumlarda sınırda Slovenya için giriş vizesi verilmesi mümkün olabilmektedir).

Slovenya’nın vize ile ilgili uygulamalarına, Slovenya Dışişleri Bakanlığı’nın aşağıda adresi kayıtlı internet sitesinden ulaşılabilmektedir:

https://www.gov.si/en/topics/entry-and-residence/

Ankara’daki Slovenya Büyükelçiliğinin irtibat bilgileri aşağıdadır:

Adres : Kırlangıç sok. No: 36 06700 GOP/Ankara

Telefon : 00 90 312 405 42 21/22

Faks : 00 90 312 426 02 16

E-posta : sloembassy.ankara@gov.si

İnternet sayfası : http://www.ankara.veleposlanistvo.si/

Ayrıca, Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde açılan ortak vize başvuru merkezi vasıtasıyla vatandaşlarımıza İstanbul'dan Slovenya vizesi için başvuru imkanı tanınmıştır.

Öte yandan, Slovenya ile sınırı bulunan ve Schengen bölgesine dahil olmayan Hırvatistan Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Ancak, Schengen sistemine dahil AB ülkelerinde (geçici veya sürekli ikametle) yaşayan vatandaşlarımız ile çok girişli ve geçerli Schengen vizesi hamili vatandaşlarımız, bu konudaki belgelerini ibraz etmeleri kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Tek girişli Schengen vizesini haiz vatandaşlarımız ise, Schengen ülkelerinden birine giriş yapmak suretiyle bu vizeyi kullandıkları için bu muafiyetten yararlanamamakta ve çıkışta Hırvatistan sınırından geri çevrilmektedirler. Bu durumdaki vatandaşlarımızın Lübliyana’daki Hırvatistan Büyükelçiliğinden vize almaları ya da Türkiye’ye havayolu ile dönmeleri gerekmektedir.

b) Yol Güzergâhı ve Sınır Kapıları

- Slovenya Hükümeti’nin Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında aldığı karar uyarınca, Slovenya’dan transit geçiş süresi 12 saatle sınırlandırılmıştır. Vatandaşlarımızın, sözkonusu süre sınırını aşmalarına yol açacak konaklama ve uzun molalar gibi durumlardan kaçınmaları tavsiye edilmektedir. Sözkonusu sürenin elde olmayan nedenlerle aşılması halinde ivedilikle Sloven polisine bilgi verilmesi gerekmektedir.

Yukarıda kayıtlı çerçevede vatandaşlarımızın kullanabilecekleri güzergâhlar aşağıda sunulmuştur:

Avusturya-Slovenya-Hırvatistan Güzergahları:

a) Villach- Karavanke- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

b) Graz- Sentilj Sınır Kapısı- Maribor - Gruskovje Sınır Kapısı- Macelj Sınır Kapısı- Zagreb.

İtalya- Slovenya- Hırvatistan Güzergahları:

a) Venedik veya Trieste- Fernetici Sınır Kapısı- Sezana Sınır Kapısı- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

b) Udine- Gorizia Sınır Kapısı- Novo Gorica Sınır Kapısı- Ajdovscina- Postojna- Lübliyana- Novo Mesto- Obrezje Sınır Kapısı- Bregana Sınır Kapısı- Zagreb.

c) Gümrük

Vatandaşlarımız yanlarında bulundurdukları 10.000 Euro veya üstü nakit parayı veya muadili yabancı parayı, ya da değerli ziynet eşyasını (altın vb.) sınır kapılarındaki görevlilere beyan etmek zorundadır.

Slovenya’da gümrükten muaf tutulacak olan sigara, alkol ve parfüm ürünlerinin miktarında sınırlama bulunmakta ve bunlar için sözlü beyan yeterli sayılmaktadır. Hayvan, bitki, ilaç, narkotik ürünler ve silahlara ilişkin olarak ise özel düzenlemeler mevcuttur.

Diğer taraftan, transit geçiş yapılıyor olsa da gümrüğe tabi mallar için bildirimde bulunulması ve sözkonusu malların orijinal faturalarının gümrük görevlilerine ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki konularda daha detaylı bilgilere aşağıda adresi kayıtlı İngilizce internet sayfasından ulaşılması mümkündür.

http://www.fu.gov.si/en/topics/

d) Yol Güvenliği

Vatandaşlarımızın Slovenya üzerinden karayoluyla yapacakları seyahatleri sırasında herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmaları ihtimali düşüktür. Bununla birlikte Covid-19 salgını ile ilgili uyarılara dikkat etmeleri, ayrıca kapalı alanlarda zorunlu maske ve dezenfektan kullanımı uygulamasına riayet etmeleri gerekmektedir.

e) Trafikte dikkat edilmesi gereken hususlar

- Hız Sınırları:

Slovenya’da hız sınırı meskûn mahallerde 50, şehirlerarası yollarda 90, karayolunda 100, otoyolda 130 km.dir.

Aşırı hız dolayısıyla kesilen cezaların miktarı hız aşımının şehir içinde, şehir dışında, çevre yolu ve otoyollarda olmasına ve aşılan km’ye göre değişmekte ve 1.200 Euro’ya kadar ulaşabilmektedir.

- Zorunlu Otoyol Pulu (vinyet) Uygulaması:

Slovenya’da vinyet (otoyol pulu) uygulaması mevcuttur. Otoyol gişelerinde vinyet satışı yapılmamakta olup otoyola girilmeden önce ya da otoyoldaki ilk benzin istasyonundan (tercihen Slovenya’ya giriş yapılmadan önce alınması riski ortadan kaldıracaktır) bu pulların satın alınıp araçların ön camına görünür şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Yapıştırılmayan vinyetler yok kabul edilmekte ve 300 Avro para cezası uygulanmakta, 8 gün içinde ödeme yapılması durumunda ceza yarıya (150 Euro) indirilmektedir. Ancak, anında ödeme yapılmaması durumunda, ceza uygulanan şahısların pasaport ve araç ruhsatlarına geçici olarak el koyulmakta, cezanın bilahare banka yoluyla ödenmesinin ardından, bu belgeler sahiplerine ulaştırılmak üzere Büyükelçiliğimize gönderilmektedir. El konulan belgeler, ceza ödenmese bile, 6 aylık alıkoyma süresinin sona ermesini takiben, cezanın başka türlü tahsis edileceği belirtilerek keza Büyükelçiliğimize iletilmektedir.

Halihazırda uygulanan vinyet bedelleri, binek araçlar ve karavanlar için yıllık 110 Euro, aylık 30 Euro, haftalık 15 Euro’dur. Motosikletler için ise yıllık 55 Euro, 6 aylık 30 Euro, haftalık 7,50 Euro vinyet bedeli alınmaktadır. Buna karşılık, ön dingil üzerinden araç yüksekliği 1.30 m veya daha fazla olan ve azami ağırlığı 3500 kg’dan fazla olmayan araçlar (minibüs) için yıllık 220 Euro, aylık 60 Euro, haftalık 30 Euro ödenmektedir.

- Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar:

Slovenya’da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, şehir içinde ve şehir dışında, gündüz ve gece far yakma zorunluluğu bulunmaktadır.

Profesyonel sürücülerin (kamyon, otobüs sürücüleri vs.) alkol kullanımı tamamen yasak olup, özel otomobil sürücülerine ise en fazla 0,5 promil seviyesinde izin tanınmaktadır. Benzin istasyonları genellikle saat 06.00–22.00 arası açık olup, sınır geçişleri, otoyol ve büyük yerleşim birimlerinde 24 saat açık benzin istasyonları bulunmaktadır.

Slovenya’da trafik suçlarında, ölümlü kazalar haricinde hapis cezası öngörülmemekle beraber, suçun ağırlığına göre sürücü belgesine, pasaporta, aracın belgelerine ve araca, yargı işlemleri sonuçlanıncaya kadar el konulabilmektedir. Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan kazalarda, kazaya sebebiyet veren taraf, mahkemeye sevk edilmekte ve dava tarihine kadar gözaltında tutulmaktadır. Ölüm ile sonuçlanan kazalarda suçlu bulunan taraf hapis cezasına çarptırılmaktadır. Trafik kazası yapan sürücüler polisi arayarak yazılı bir rapor almak zorundadırlar. Hasarlı araçla ülkeyi terk ederken gümrük görevlileri bu belgeyi görmek isteyebilirler.

Sloven yetkililer trafik cezalarının ödenmesini sağlamak amacıyla sürücü belgesi, pasaport, ruhsat gibi belgelere yasalar çerçevesinde el koyma hakkına sahiptir. Kesilen trafik cezasının kontrol noktasında ödenmemesi ya da ödenememesi durumunda el konulan belgeler, cezanın yükümlü tarafından daha sonra ödenmesi ve ödeme belgesinin ilgili Sloven makamına ulaştırılmasının ardından Büyükelçiliğimize gönderilmekte ve tarafımızdan ilgili şahsın kayıtlı olduğu temsilciliğimize iletilmektedir.

Slovenya’dan transit geçiş yapan özel araçlar için yaş kısıtlaması yoktur. Sürücülerimizin Slovenya için geçerli uluslararası sigorta poliçesi (Yeşil Kart) ile araçlara ait sahiplik belgesi veya sürücü vekâletnamesi bulundurmaları gerekmektedir.

f) Yararlı Telefonlar ve İrtibat Bilgileri

T.C. Lübliyana Büyükelçiliği

Adres : Livarska ulica 4, 1000 Ljubljana

Telefon : + 386 1 236 41 50 veya 51

Acil Telefon: + 386 30 738 928

Faks : + 386 1 436 52 40

E-posta : embassy.ljubljana@mfa.gov.tr

İnternet-adresi : http://ljubljana.be.mfa.gov.tr/

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24) : + 90 312 292 29 29

Polis : 113 (Kaza olması halinde bu numara aranacaktır.)

Ambulans : 112

İtfaiye : 112

Slovenya Otomobil ve Motorlu Taşıtlar Birliği (Onarım ve çekme gibi hizmetler vermektedir) : 1987

Trafik Danışma numarası: + 386 1 518 8 518

Kamu Sağlığı Enstitüsü’nün Covid-19 salgını çağrı merkezi: + 386 1 2441 729

Polis Teşkilatının Covid-19 salgını sırasında sınır geçişlerine ilişkin çağrı merkezi: + 386 1 514 70 01

g) Duyurulmasında yarar görülen hususlar

1.Vatandaşlarımızın seyahate başlamadan önce kendileri ve beraberinde yolculuk eden kişilerin pasaportlarını yanlarına aldıklarından emin olmaları ve bu pasaportların geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri çok önemli bir husustur. Aksi takdirde, Schengen ülkeleri sınırları içerisinde herhangi bir pasaport kontrolünden geçmeden Slovenya’ya kadar seyahat eden vatandaşlarımız, Schengen dış sınırı olan Slovenya’da ülke sınırlarından çıkarken pasaportsuz olmaları veya pasaportlarının geçerlilik sürelerinin sona ermiş olması nedeniyle geri döndürülmekte ve yeni pasaport/geçici pasaport temin etmek durumunda kalmaktadırlar.

Ayrıca, bu durumdaki vatandaşlarımıza, geçerli bir seyahat belgesi hamili olmadan Slovenya’ya giriş yaptıkları için, yürürlükteki kanunlar çerçevesinde 500 Euro ceza (anında ödeme yapıldığı takdirde, yarısı olan 250 Euro’ya indirilmektedir) uygulanması da sözkonusu olmaktadır. Geçici pasaport temini için Slovenya-Hırvatistan sınırından dönüş yapan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu sözkonusu cezai uygulamaya maruz kaldıklarını beyan etmektedirler.

2. Trafik cezalarının bu yıldan itibaren kredi kartı ile ödenmesi uygulaması başlamıştır.

3. Sloven karayolları ve sınırlardaki son durumu gösteren güncel bilgilere aşağıdaki internet sitesinden ulaşılabilmektedir:

http://www.promet.si/portal/en/1traffic-conditions.aspx

4. Schengen dış sınırı ülkesi olan Slovenya ile Schengen üyesi olmayan Hırvatistan arasındaki sınırdaki pasaport kontrolleri uzun araç kuyruklarının oluşmasına yol açabilmektedir. Uzun sınır kuyruklarının önlenmesi amacıyla Sloven tarafınca gerekli tedbirler alınmaya çalışılsa da, yaz aylarında araç trafiğinde yaşanan yoğunluğun da etkisiyle, Slovenya-Hırvatistan sınırında uzun süreli beklemeler olabilecektir. Vatandaşlarımızın, seyahatlerini planlarken bu yıl bu hususu göz önünde bulundurmalarında yarar görülmektedir.

5. Covid-19 salgını nedeniyle Slovenya’ya giriş ve transit geçişlerde çeşitli sınırlamalar getirilmiş olup, salgın durumuna göre bu konuda yeni düzenlemelere gidilebilmektedir. Vatandaşlarımızın güncel gelişmeler hakkında Büyükelçiliğimizin internet ve sosyal medya hesaplarından yayımlanan duyuruları takip etmeleri ve gerektiğinde Büyükelçiliğimizle temas kurmaları önem taşımaktadır.

Covid-19 salgınında ülkeye giriş şartlarına dair ayrıntılı bilgiye aşağıdaki internet sitesinden de ulaşılabilmesi mümkündür:

https://www.gov.si/en/topics/coronavirus-disease-covid-19/border-crossing/