Slovakya

Kovid-19 salgınıyla İlgili Önlemler Hakkında Not

Slovakya’da Schengen bölgesi içinden olan tüm seyahatler için kısıtlamalar tamamıyla kaldırılmıştır. Slovakya’nın dış sınırları üzerinden Schengen alanına gelen ve Slovakya’da mukim olmayan üçüncü ülke vatandaşları için ise AB’nin ortak kuralları çerçevesinde gerekli şartlar aranmaya devam etmektedir (Tam doz aşılanmış olmak ya da son 180 günde Covid-19 geçirmiş olmak).

Yola çıkmadan önce Büyükelçiliğimizin internet ve sosyal medya sayfaları ile https://www.minv.sk/?entry-of-foreigners-into-the-territory-of-the-slovak-republic-during-an-emergency-situation adresinin kontrol edilmesi önemle tavsiye olunur.

Slovakya’nın Ukrayna ile Kara Sınırlarında Özel Uygulamalar Hakkında Not

Ukrayna’dan Slovakya’ya girişlerde Vysne Nemecke (SK)/Ujgorod (UA) ile Ubľa (SK) / Malyj Bereznyj (UA) sınır kapılarının kullanılması mümkündür. Schengen vizesi şartı ve Kovid-19 önlemleri kapsamındaki şartlar aranmamaktadır.

VİZE

Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız, Slovakya’ya yapacakları üç aya kadar ikamet süreli turistik seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

Umuma mahsus pasaport hamili T.C. vatandaşlarının Slovakya’ya seyahatlerinde vize almaları gerekmektedir.

Sınırda vize itası uygulaması yoktur.

21.12.2007 tarihinde kara sınırları bakımından Schengen bölgesine katılan Slovakya’nın 1 Ocak 2008 tarihinden bu yana Schengen vizesi ita etmeye başlaması ile vatandaşlarımıza uygulanan vize prosedürü Schengen çerçevesinde daha sıkı bir görünüm arzetmeye başlamıştır.

Slovakya’nın benimsediği vize rejimine göre umuma mahsus pasaport hamili yabancılara verilen kısa süreli vizenin toplam süresinin bir yarıyılda 90 günü geçmemesi öngörülmektedir.

Ülkemizdeki Slovak temsilcilikleri, Schengen vizesi için 80 Avro vize harcı tahsil etmektedir. Sözkonusu harç, vize başvuru ücreti niteliğinde olup, vize verilmediği takdirde iade edilmemektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Schengen vizesi başvurularını Türkiye’de ikamet ettikleri şehire göre VFS Global şirketinin Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla, Slovakya’nın Ankara Büyükelçiliği konsolosluk şubesinde ya da Slovakya’nın İstanbul Başkonsolosluğunda yapabilmektedir. Başvuru merkezleri ve vize başvuru kabul günleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.mzv.sk/web/ankara-en/applying-in-turkey adresinden ulaşılabilmektedir.

YOL GÜZERGAHI

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ülkemize karayolundan seyahat edecek olan vatandaşlarımızın Slovakya’dan geçecek şekilde kullanabilecekleri transit güzergah şöyledir:

- Bratislava-Budapeşte-Szeged-Subotica-Novi Sad-Belgrad-Niş-Sofya-Edirne-İstanbul.

SIS SİSTEMİ

Schengen bölgesine girişlerin güvenliği amacıyla, Schengen Bilgi Sistemi (Schengen Information System-SIS) 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Schengen rejimi sınır ülkesi olması nedeniyle Slovakya’da da uygulamaya konulmuştur. Bu nedenle, daha önce Schengen bölgesine girişi herhangi bir şekilde engellenmiş olan vatandaşlarımızın isimleri veya araç kayıtları 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Slovak sınır girişlerinde sorgulama sırasında ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir mağduriyetin meydana gelmemesi için daha önce bu bölgeye girişi engellenmiş olan vatandaşlarımızın, durumlarını ülkemizdeki Slovakya temsilcilikleri aracılığıyla düzeltmedikleri sürece, Slovakya’ya giremeyeceklerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

OTOYOL ÜCRETLERİ

Ağırlıkları 3,5 tona kadar olan araçlar:
10 günlük: 10 Avro
Aylık: 14 Avro
Yıllık: 50 Avro
Römorklar için ayrıca bandrol satın alması gerekmektedir.

1.1.2016 tarihi itibarıyla sözkonusu otoyol bandrolleri elektronik olarak www.eznamka.sk internet sayfası, “eznamka” isimli cep telefonu uygulaması, petrol istasyonları veya sınır hudut kapılarından satın alınabilmektedir.

Ağırlıkları 3,5 tonu geçen araçlar:

Sözkonusu araçlar için otoyol ücretleri, seyahat edilen mesafeye ve yolun sınıfına göre, ayrıca araçların aks (dingil) sayısı, emisyon sınıfı ve kategorilerine göre farklılık gösterdiği için seyahat öncesi konuyla ilgili olarak www.emyto.sk adresinden (Slovakça, İngilizce, Almanca, Rusça, Lehçe ve Macarca) bilgi temin edilmesi gerekmektedir.

Otoyolları kullanan taşıtlarda bandrol olmaması ve ağır vasıtalarda otoyol ücreti ödeme cihazının kapalı olması, 700 ila 1.500 Avro tutarında ceza tahakkuk ettirilmesine yol açmaktadır.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Slovak Cumhuriyeti’nde trafik sağdan işlemektedir. Yol ve trafik işaretleri, Avrupa genelindeki işaretlemeyle aynıdır. Sürüş sırasında ehliyet, araç ruhsatnamesi, emisyon ölçüm pulu ve araç sigorta teknik kontrol belgesi ile otoyol bandrolü bulundurulması zorunludur.

Aracın sigortalı olması zorunludur. Zararın 3.990 Avro’yu geçtiği bir trafik kazasına karışan sürücü, zararının sigortadan karşılanmasını talep edebilmek için olay yerini terk etmeden polisin tutanak tutmak üzere gelmesini beklemek zorundadır.

Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanan kazalarda sanık gözaltına alınmakta, en fazla 48 saat gözaltında tutulmaktadır. Bu arada polis tarafından yapılacak soruşturmanın da tercüman yardımı ile yapılması gerekmektedir. Soruşturma akabinde ilgili mahkemenin alacağı karara uyulması zorunludur. İlgili mahkeme davanın burada ya da Türkiye’de görülmesi yönünde karar verebilmektedir. Bu durumda sürücünün ehliyetine el konulmakta ve sürücü tutuksuz yargılanmaktadır.

Ağır yaralanma veya ölüm ile sonuçlanmayan kazalarda, bilahare sanığın gıyabında yapılan mahkemenin sonucu hakkında sadece vatandaşa bilgi verilmekte olup, kişinin bağlı olduğu ülkenin ilgili makamına bilgi verilmemektedir.

GÜMRÜK

Uyuşturucu madde, silah, mermi, et ürünleri ve istisnai haller dışındaki süt ürünlerinin Slovakya’ya girişi yasaklanmış bulunmaktadır.

Yabancıların Slovakya’ya getirebilecekleri döviz miktarı kişi başına 9.999 Avro karşılığı dövizdir. Bunun üzerindeki miktarların ülkeye girişte beyan edilmesi gerekmektedir.

Yolcu beraberinde ülkeye sokulmasına izin verilen maddeler şunlardır:

40 adet sigara (2 paket), 4 litre şarap, 1 litre sert alkollü içki, 16 litre bira, 500 gr. kahve, aracın deposu dışında 10 litre benzin.

Yolcu beraberinde taşınabilecek özel eşya veya ticari olmayan hediye (altın ve mücevherat) değeri kişi başına 300 Avro ile sınırlı olup, sözkonusu meblağı aştığı takdirde gümrük deklarasyonu doldurulması gerekmektedir. Yapılan gümrük kontrollerinde bu meblağın aşılması ve doğru beyanda bulunulmaması halinde ilgililer hakkında müeyyide uygulanmaktadır.

Konu hakkında aşağıda kayıtlı internet adresinden ilave bilgi temin edilmesi mümkündür:

https://www.financnasprava.sk/en/homepage

Ev hayvanları için:

Kuduz aşısı karnesi ve seyahatten en az üç ay öncesini kapsayan, Türkiye’de T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü’nden (06020 Etlik TR-Ankara, Tel: +90 312 326 00 90 / 321 17 55, E-mail: etlik.vkmae@tarimorman.gov.tr - etlik.vkmae@gthb.hs01.kep.tr) alınacak sağlık sertifikası.

Ayrıntılı bilgi için: http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nocomm_third_en.htm

SLOVAK GÜMRÜK KAPILARI:

SLOVAKYA-AVUSTURYA KARAYOLU HUDUT KAPILARI

(1) Bratislava-Devínska Nová Ves – Marchegg (demiryolu)
(2) Bratislavský prístav (rieka)
(3) Bratislava-Jarovce – Kittsee
(4) Bratislava-Jarovce – Kittsee (otoban)
(5) Bratislava-Petržalka – Berg
(6) Bratislava-Petržalka – Kittsee (demiryolu)
(7) Moravský Svätý Ján – Hohenau
(8) Záhorská Ves – Angern (rieka)

SLOVAKYA-ÇEK CUMHURİYETİ KARAYOLU HUDUT KAPILARI

(1) Brodské (diaľnica) – Břeclav (otoban)
(2) Brodské – Lanžhot
(3) Čadca – Milošová-Šance
(4) Čadca – Mosty u Jablunkova (demiryolu)
(5) Červený Kameň – Nedašova Lhota
(6) Drietoma – Starý Hrozenkov
(7) Holíč – Hodonín
(8) Holíč – Hodonín (demiryolu)
(9) Horné Srnie – Brumov-Bylnice
(10) Horné Srnie – Vlárský průsmyk (demiryolu)
(11) Klokočov – Bílá
(12) Kúty – Lanžhot (demiryolu)
(13) Lúky pod Makytou – Horní Lideč (demiryolu)
(14) Lysá pod Makytou – Střelná
(15) Makov – Bílá-Bumbálka
(16) Makov – Velké Karlovice
(17) Moravské Lieskové – Strání
(18) Nová Bošáca – Březová
(19) Skalica – Sudoměřice
(20) Skalica – Sudoměřice (demiryolu)
(21) Svrčinovec – Mosty u Jablunkova
(22) Vrbovce – Velká nad Veličkou
(23) Vrbovce – Velká nad Veličkou (demiryolu)

SLOVAKYA-POLONYA KARAYOLU HUDUT KAPILARI

(1) Becherov – Konieczna
(2) Bobrov – Winiarczykówka
(3) Čirč – Leluchow
(4) Kurow – Muszynka
(5) Lesnica – Szczawnica
(6) Lysá nad Dunajcom – Niedzica
(7) Mníšek nad Popradom – Piwniczna
(8) Novoť – Ujsoły
(9) Oravská Polhora – Korbielów
(10) Palota – Łupków (demiryolu)
(11) Palota – Radoszyce
(12) Plaveč – Muszyna (demiryolu)
(13) Podspády – Jurgów
(14) Skalité – Zwardoń-Myto
(15) Suchá Hora – Chochołów
(16) Tatranská Javorina – Łysa Polana
(17) Trstená – Chyżne
(18) Vyšný Komárnik – Barwinek

KÜÇÜK HUDUT KAPILARI

(1) Babia hora – Babia Góra
(2) Čertižné – Jaśliska
(3) Čertižné –Czeremcha
(4) Červený Kláštor – Sromowce Niżne 13.10.2006 C 247/75 Úradný vestník Európskej únie (5) Čierne – Jaworzynka
(6) Cigeľka – Wysowa Zdrój
(7) Čirč – Leluchów
(8) Eliašovka – Eliaszowka
(9) Gluchačky – Przełęcz Jałowiecka
(10) Kače – Wierchomla Wielka
(11) Kykula – Kikula
(12) Legnava – Milik
(13) Lesnica znak graniczny II/94 – Szczawnica
(14) Litmanová – Jaworki
(15) Lysá nad Dunajcom – Sromowce Wyżne
(16) Nižná Polianka – Ożenna
(17) Nová Bystrica – Rycerka
(18) Oravice – Góra Magura
(19) Oravská Polhora – Przywarówka
(20) Oravská Polhora – Zawoja-Czatoża
(21) Osadné – Balnica
(22) Oščadnica-Vrečšovka – Bor
(23) Osturňa – Lapszanka
(24) Palota – Radoszyce
(25) Piľhov – Piwowarówka
(26) Pilsko – Pilsko
(27) Regetovka – Wysowa Zdrój
(28) Ruské Sedlo – Roztoki Górne
(29) Rysy – Rysy
(30) Skalité – Zwardoń
(31) Skalité Serafínov – Górka Gomółka
(32) Stará Bystrica – Przełęcz Przysłop
(33) Stebnická Huta – Blechnarka
(34) Stráňany – Jaworki
(35) Veľká Franková – Kacwin
(36) Veľká Rača – Wielka Racza
(37) Veľký Lipník – Szlachtowa
(38) Vychylovka – Przegibek Slovakya – Ukrayna

SLOVAKYA-UKRAYNA KARAYOLU HUDUT KAPILARI

(1) Čierna nad Tisou – Čop (demiryolu)
(2) Ubľa – Malyj Bereznyj
(3) Veľké Slemence – Mali Selmenci (yaya sınır geçişi, yalnızca AB ile Ukrayna vatandaşları)
(4) Vyšné Nemecké – Ujgorod

SLOVAKYA – MACARİSTAN KARAYOLU HUDUT KAPILARI

(1) Čaňa – Hidasnémeti (železnica)
(2) Čunovo (diaľnica) – Rajka
(3) Domica – Aggtelek
(4) Fiľakovo – Somoskőújfalu (železnica)
(5) Hosťovce – Tornanádaska
(6) Kalonda – Ipolytarnóc
(7) Komárno – Komárom
(8) Komárno – Komárom (železnica)
(9) Komárno – Komárom (rieka)
(10) Kráľ – Bánréve
(11) Lenartovce – Bánréve (železnica)
(12) Medveďov – Győr-Vámosszabadi
(13) Milhosť – Tornyosnémeti
(14) Rusovce – Rajka
(15) Rusovce – Rajka (demiryolu)
(16) Šahy – Parassapuszta
(17) Salka – Letkés
(18) Šiatorská Bukovinka – Salgótarján
(19) Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat
(20) Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely
(21) Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (demiryolu)
(22) Štúrovo – Esztergom
(23) Štúrovo – Esztergom
(24) Štúrovo – Szob (demiryolu)
(25) Veľký Kamenec – Pácin

TUNA NEHRİ HUDUT KAPISI

(1) Bratislava – prístav

HAVAALANLARI

(1) Bratislava
(2) Košice
(3) Poprad

KÜÇÜK HAVAALANLARI

(1) Nitra
(2) Piešťany
(3) Prievidza
(4) Sliač
(5) Žilina

YOL GÜVENLİĞİ

Slovakya’da zaman zaman gasp olayları yaşanabildiği cihetle vatandaşlarımızın seyahatleri sırasında pasaport, para, ruhsat, ehliyet ve benzeri değerli eşyalarının güvenliğine dikkat etmeleri, özellikle park yerlerinde araç içinde görünür şekilde çanta bırakmamaları tavsiye olunur. Öte yandan, park yerleri dışında duran araçların çalınması olayları ile de zaman zaman karşılaşılmaktadır.

Vatandaşlarımızın ayrıca otoyol ve şehirlerarası yollar üzerinde ve benzin istasyonlarında faaliyet gösteren hırsız ve yankesicilere de dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kaza halinde vatandaşlarımızın, tercüman olmadan ifade vermemelerinde ve herhangi bir belgeye imza atmamalarında yarar bulunmaktadır.

TRAFİK ŞARTLARI

Yolların durumu

Otoyol ve diğer yolların durumu iyidir. Azami hız limiti yerleşim birimlerinde saatte 50 km, ana yollarda saatte 90 km, otoyollarda ve birinci sınıf yollarda saatte 130 km’dir.

Genel Trafik Kuralları

Araç kullanan sürücüler için alkol tolerans sınırı sıfırdır. 12 yaşından küçük çocukların ve 150 cm’den daha kısa boylu olanların aracın ön kısmına oturması yasaktır.

Yollarda, her türlü iklim koşulunda, araçların 24 saat far yakmaları, ön ve arka koltukta oturanların emniyet kemeri takmaları, çocukların 12 yaşına kadar arkada ve çocuk koltuğunda oturmaları zorunluluğu vardır.

Trafik kurallarının çiğnenmesi ve sürücülerin polis tarafından belirlenen trafik cezasını ödemeyi nakit yapamamaları halinde, şahısların ehliyetlerine el konulmakta, verilen posta kuponu ile Slovakya’daki postanelere ödeme yapmalarını müteakip ehliyetleri iade edilmektedir.

Kaza durumunda, karşı tarafla anlaşmaya varılabiliyorsa dahi polis çağırılması gerekmektedir. Yaralı varsa polis ve ambulansın birlikte çağrılması gerekmektedir.

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

T.C. Bratislava Büyükelçiliği
Adres:
Holubyho 11
811 03 Bratislava
Tel: (00-421-2) 5949 0900,
(00-421-2) 5949 0916 (konsolosluk işleri)
Faks: (00-421-2) 544 13 145

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu:  00-421-904 558 867

Polis imdat: 158
Ambulans: 112
Acil yardım: 112
Yol yardımı: 158 ya da 09610/11111
Bozulan/kaza yapan araç: Sigorta kartlarının üzerinde kayıtlı bulunan numaralardan yapılmaktadır.

HAVAYOLU İLE ULAŞIM

Slovakya’dan ülkemize haftada iki gün Bratislava-Dalaman hattında tarifeli sefer bulunmaktadır.

En yakın havaalanlarının bulunduğu Viyana ve Budapeşte’nin THY ofis bilgileri aşağıda sunulmaktadır.

Adres:

Turkish Airlines Inc./Vienna, Austria
A-1010 Wien, Operngasse 3

Telefonlar:

THY bilet satış ofisi: 0043 1 580 25 20/21/22

Havalimanı uçuş bilgileri: 0043 1 7007 222 33

Faks: 0043 1 586 26 67

Viyana Havalimanı Polisi: 0043 1 7007 32933

Viyana Havalimanı Ambulans: 0043 1 7007 22245

Budapeşte THY Ofis Bilgileri

Adres:

East-West Business Center, Rakoczi Ut 1-3, 3rd Floor, 1088 Budapest

Telefonlar:  +36 1 269 69 69 /+36 1 266 42 69 / +90 850 333 0 849