Senegal'in Siyasi Görünümü

4 Nisan 1960 tarihinde Senegal-Mali Federasyonu olarak Fransa’dan bağımsızlığını elde eden devletin 20 Ağustos 1960’ta feshedilmesi üzerine Senegal kurulmuştur. Senegal, bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından bu yana bölgesinde istikrarın ve demokrasinin sembolü olarak gösterilegelmektedir.

Senegal Cumhuriyetinin yönetim şekli çok partili yarı-başkanlık sistemidir. Cumhurbaşkanı halk tarafından iki turlu doğrudan seçimle 5 yıllığına seçilir. Başbakan, Cumhurbaşkanı tarafından atanır ve Bakanlar Kurulu’nu oluşturur.

Senegal Demokratik Partisi (PDS) lideri Abdoulaye Wade’nin 2000 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasıyla, ülkeyi 1960 yılında bağımsızlığını kazandığından beri yöneten Sosyalist Parti’nin (PS) iktidarı son bulmuştur. 25 Şubat 2007 tarihinde düzenlenen seçimlerde Abdoulaye Wade oyların %55.90’ını alarak 5 yıllık bir dönem için ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Anayasa’nın Cumhurbaşkanı’nın görev süresini iki dönemle sınırlamasına rağmen, Cumhurbaşkanı Abdoulaye Wade, 26 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de üçüncü bir dönem için daha aday olmuştur. Halkın yoğun muhalefetinin de etkisiyle, 25 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdoulaye Wade’ın rakibi Macky Sall, oyların % 65,8’ini alarak Senegal’in dördüncü Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Son Cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenmiş ve Macky Sall yeniden seçilmiştir.

Senegal Meclisi 165 üyelidir. Milletvekilleri halkoyuyla 5 yıllık bir süre için seçilmektedir. Son Milletvekili seçimleri ise 30 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Resmi sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Sall’in başkanlığını yürüttüğü Benno Bokk Yaakaar (BBY) seçim koalisyonu elde ettiği % 49,48 oy oranıyla seçimin galibi olmuş, 165 sandalyeli Senegal Ulusal Meclisi'nde 125 sandalye elde etmiştir.

Senegal’de Başbakanlık makamının kaldırılmasına ilişkin tasarı, Mecliste kabul edilmesinin ardından Devlet Başkanlığı kararnamesiyle 14 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe konmuştur. Senegal böylelikle başkanlık sistemine geçmiş, Başbakan Mohammed Boun Abdalah Dionne Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği görevine getirilmiştir.

Gambiya ve Gine-Bissau toprakları arasında yer alan Senegal'in Casamance bölgesinde yaklaşık 25 yıl önce başlayan ayrılıkçı hareket ve bundan kaynaklanan silahlı çatışmaların yoğunluğu son yıllarda büyük ölçüde azalmıştır.