SC:9;-;16 Haziran 2004, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ NAMIK TAN’IN; ATİNA’DA YAPILACAK OLİMPİYAT OYUNLARINDA ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ BAĞLAMINDA YUNANİSTAN’IN NATO’DAN DESTEK TALEBİNDE BULUNMASI; VE BUNA TÜRKİYE’NİN KATKISI İLE İLGİLİ OLARAK KENDİSİNE YÖNELTİLEN BİR SORUYA CEVABI

Komşumuz Yunanistan, 13-29 Ağustos 2004 tarihleri arasında Atina’da yapılacak olimpiyat oyunlarında alınacak güvenlik önlemleri bağlamında NATO’dan destek talebinde bulunmuştur. Yunanistan’ın sözkonusu talebi 17 Mart 2004 tarihli NATO Konseyi Toplantısında Türkiye’nin de desteğiyle onaylanmış ve ilgili NATO birimleri, bu konuda İttifak’ın sağlayabileceği desteğin tespitiyle görevlendirilmişlerdir.

Yunanistan’ın taleplerinin ayrıntılarının belirlenmesinin ardından, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla yürütülen ortak çalışmalar neticesinde sağlamayı öngördüğümüz yardımlar tespit edilerek 09 Haziran 2004 tarihinde NATO makamlarına bildirilmiştir. Bu çerçevede, olimpiyat oyunları süresince ihtiyaç duyulması halinde biri Genelkurmay Başkanlığı, diğeri İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanacak iki nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) dekontaminasyon ekibinin Yunanistan’a gönderilmek üzere Türkiye’de hazır bulundurulması kararlaştırılmıştır.

Türkiye, NATO dayanışması, bir komşu ülke olarak hissettiği sorumluluk anlayışı ve terörle mücadele edilmesi konusundaki kararlı tutumu ışığında Yunanistan’ın destek talebine imkanlar ölçüsünde karşılık vermektedir. 13-29 Ağustos 2004 tarihleri arasında Atina’da yapılacak olimpiyat oyunlarının başarıyla sonuçlanması en samimi temennimizdir.