SC:5 -;17 Mayıs 2004, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ NAMIK TAN’IN, SON GÜNLERDE LÜBNAN BASININDA TÜRKİYE’NİN İSRAİL İLE İLİŞKİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRDİĞİ VE BU ÇERÇEVEDE, İSRAİL İLE İMZALAMIŞ OLDUĞU SAVUNMA SANAYİİ PROJELERİNİ İPTAL ETME KARARI ALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERE İLİŞKİN OLARAK KENDİSİNE YÖNELTİLEN BİR SORUYA CEVABI;

Türkiye-İsrail ilişkileri hem iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek, hem de bölge barışının yararına olacak şekilde seyrini sürdürmektedir.

İki ülke ilişkilerinin yapısında ve içeriğinde herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir. Son olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Abdullah Gül, 5-6 Mayıs 2004 tarihlerinde Dublin’de düzenlenen Euromed Ara Dönem Dışişleri Bakanları Toplantıları marjında İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Silvan Shalom ile yararlı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

İsrail ile değişik alanlarda sürdürülen projeler yürürlüktedir. Hükümetimizin, birçok ülkenin ilgi gösterdiği ve katılma niyetinde olduğu ihalelerle ilgili devam eden değerlendirmeleri yürürlükte olan bu projelerle karıştırılmamalıdır.