SC:4;-;2 Nisan 2004, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ NAMIK TAN’IN AVUSTRALYA VE YENİ ZELANDA DIŞİŞLERİ BAKANLIKLARININ YAYINLADIĞI SEYAHAT TAVSİYE BÜLTENLERİ KONUSUNDA KENDİSİNE YÖNELTİLEN BİR SORUYA CEVABI;

SORU: Avustralya ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlıkları tarafından Çanakkale Savaşlarının 89. Yıldönümü Anma Törenlerine ilişkin olarak yayınlanan Seyahat Tavsiye Bültenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP: Avustralya ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanlıkları tarafından 1 Nisan 2004 tarihinde güncellemeye tabi tutulan ve 2 Nisan tarihli basınımızda da yer alan Seyahat Tavsiye Bültenlerinde, 24-25 Nisan 2004 tarihlerinde gerçekleştirilecek Çanakkale Savaşlarının 89. Yıldönümü Anma Törenlerine katılacak Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarına ülkemize gidip gitmemeyi iyi değerlendirmeleri ve gitmeleri halinde terörist bir saldırıya karşı dikkatli olmaları kuvvetli ifadelerle tavsiye edilmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Avustralya ve Yeni Zelanda’dan ülkemizi ziyaret eden üst düzey bir ortak güvenlik heyeti ile yetkili makamlarımız arasında kapsamlı görüşmeler gerçekleştirilmiş, özellikle Anma Törenleri için tarafımızdan alınmakta olan güvenlik önlemleri konusunda ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır. Gerek Avustralya, gerek Yeni Zelandalı yetkililer, öngörülen önlemler ve emniyet makamlarımızca gösterilen işbirliği anlayışı için müteşekkir olduklarını çeşitli kereler dile getirmişlerdir.

Buna rağmen, anılan ülkelerin Seyahat Tavsiye Bültenlerinde, bir yandan terör tehdidine dair somut bir bilgi bulunmadığı belirtilirken, bir yandan da İstanbul, Ankara ve ülkemizin diğer merkezlerinde terörist saldırıların muhtemel olduğu açıklaması yer almaktadır. Bu çelişkili ifadelerin tarafımızdan şimdiye kadar sergilenen işbirliği anlayışına ters düştüğü değerlendirilmektedir.

İçinde bulunduğumuz dönemde olağanüstü bir tehdit değerlendirmemiz mevcut değildir. Dolayısıyla Avustralya ve Yeni Zelanda makamlarının aksi yöndeki kanıları paylaşılmamaktadır.

Kaldı ki, uluslararası sistemin geçmekte olduğu bu hassas ortamda, terörizm tehdidinin her yerde dikkatle üzerinde durulması gereken bir konu olduğu da aşikardır. Bu nedenle, İstanbul, Ankara veya Türkiye’nin herhangi başka bir merkezindeki terörist eylem olasılığının, örneğin Sidney, Kanberra veya Auckland ile Wellington dahil olmak üzere bu ülkelerin diğer şehirlerinden daha fazla olmadığını da hatırda bulundurmak gerekir.