SC:3 - 1 Şubat 2008, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Bir Soruya Cevabı

İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumuna katılan Sayın Bakanımız 26 Ocak 2008 tarihinde Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih ile adıgeçenin talebi üzerine bir görüşme yapmıştır. Tabiatıyla sözkonusu görüşmede Türkiye Irak ikili ilişkileri çeşitli boyutlarıyla ele alınmıştır.

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih’in Londra’da Arapça yayınlanan 30 Ocak 2008 tarihli Al Sharq Al Awsat gazetesinde yer alan bir mülakatında, mezkur görüşmede Türk Silahlı Kuvvetleri’mizce Irak’ın kuzeyinde yerleşmiş bulunan PKK terör örgütüne yönelik olarak gerçekleştirilen askeri harekâtlarımızın, Irak’ın egemenliğinin ihlali olduğu konusunda Sayın Bakanımızla mutabakata vardığı şeklindeki ifadeler yer aldığı görülmüştür. Bu ifadeler tamamen gerçek dışıdır.

Sayın Bakanımız sözkonusu görüşmede sorunun PKK terör örgütünün Irak’ın kuzeyine yerleşmesi olduğunu, bu durumun Türkiye ile Irak arasındaki iyi komşuluk ilişkilerine ters düştüğünü izah ederek, tüm dünyanın terör örgütü olarak kabul ve ilan ettiği PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki mevcudiyeti ortadan kalkıncaya dek askeri harekâtlarımızın devam edeceğini vurgulamış, Irak hükümetinden kendi anayasası, yasaları, ikili anlaşmalar ve uluslararası hukuk çerçevesinde terörle mücadeleye ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğimizi bir kez daha muhatabına anımsatmıştır.