SC:25;-;21 Aralık 2004,;Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın Kendisine Yöneltilen Bir Soruya Cevabı;

17 Aralık 2004 tarihinde Musul’da Bağdat Büyükelçiliğimiz güvenlik görevlilerinden beşinin şehit olmasıyla sonuçlanan menfur terörist saldırı sırasında olay mahallinde bulunan Çokuluslu Güce mensup ABD özel kuvvetlerinin, duruma müdahale  ettikleri öğrenilmiştir. Olayda teröristlerden ikisinin ölü ele geçirildiği de bildirilmektedir.

Keza, ABD’li Çokuluslu Güç birimleri, yaralanan Güvenlik Ataşemize ilk tedavisini uygulayarak kendisini Beled’deki hastanelerine nakletmişlerdir.

Musul’da konuşlu ABD Görev Kuvveti, cenazelerin teşhis ve nakli için özel gayret sarfetmiş ve şehitlerimizin süratle ülkemize ulaştırılmasını sağlamıştır.

Terörist saldırının kapsamlı biçimde soruşturulması, faillerinin bulunarak, adalete teslim edilmeleri için Irak Geçici Hükümeti’nin yanısıra, ABD makamları nezdinde gerek Ankara’da gerek Bağdat ve Vaşington’da tarafımızdan üst düzeyde gerekli girişimlerde bulunulmuştur.

Gerek güvenlik, gerek insani işbirliği konularında ABD makamlarının bu elim olay sırasında sergiledikleri özenli ve duyarlı yaklaşımı memnuniyetle karşılıyoruz.