SC:17 -;05 Eylül 2004, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan´ın Rusya Federasyonu´nun Kuzey Osetya Cumhuriyeti´nde Meydana Gelen Terör Eyleminde Rehin Alınmış Olan Türk Vatandaşı Alana Doğan İsimli Çocuk Hakkında Kendisine Yöneltilen Bir Soruya Cevabı;

Rusya Federasyonu Kuzey Osetya’daki Beslan kentinde teröristlerce gerçekleştirilen okul baskınında rehineler arasında bulunan Türk vatandaşı Alana Doğan isimli çocuğun da hayatını kaybetmiş olduğunun belirlendiğini derin üzüntüyle öğrendik.

Bu vesileyle her türlü terörü ve aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu yüzlerce kişinin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlanan Beslan’daki terörist eylemi de şiddetle kınadığımızı birkez daha vurgulamaktayız.

Bakanlığımız ve Moskova Büyükelçiliğimiz Beslan’da girişilen terör eylemini başından beri Rus makamları ve Doğan ailesi nezdinde yakından takip etmiştir. Sayın Bakanımız Doğan ailesiyle bizzat görüşmüş, olaydan duyduğumuz  derin üzüntüyü ve başsağlığı dileklerimizi dile getirmiştir.

Doğan ailesinin ve terör eyleminde yakınlarını yitirenlerin acılarını paylaşmakta, başsağlığı dileklerimizi yinelemekte, yaralılara acil şifa dilemekteyiz.