SC:12 -;6 Temmuz 2004, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ NAMIK TAN’IN 6 TEMMUZ 2004 TARİHLİ CUMHURİYET GAZETESİNDE “SINAVDA AHİRET SORUSU” BAŞLIĞIYLA YAYINLANAN HABER; İLE İLGİLİ OLARAK KENDİSİNE YÖNELTİLEN BİR SORUYA CEVABI

Bugünkü (6 Temmuz 2004) Cumhuriyet Gazetesinde “Sınavda Ahiret Sorusu” başlığıyla yayınlanan haberde, Dışişleri Bakanlığı’nın hukuk müşavirliği sınavında dini sorular yöneltildiği öne sürülmektedir.

Bakanlığımızdaki memuriyetler için yapılan giriş sınavlarında sınava katılan adaylar, 1998 yılından bu yana, yazılı ve sözlü sınavlara ilaveten bir psikolojik teste de tabi tutulmaktadırlar. Dışişleri Bakanlığı Sınav Yönetmeliği uyarınca gerçekleştirilen psikolojik test, uzman bir klinik psikoloğu tarafından uygulanmakta ve bilimsel olarak değerlendirilmektedir.

“Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri” olarak bilinen ve evrensel düzeyde uygulanan bu testte, çiçek koleksiyonundan sofra adabına, şiir sevgisinden gazetecilik merakına kadar çok farklı konularda toplam 566 soru yer almaktadır. Bu bilimsel testte yer alan soruların hazırlanmasında ve seçiminde Bakanlığımızın herhangi bir katkısı yoktur.

Bu hususlarda önceden bilgi verilmiş olmasına rağmen,  Cumhuriyet gazetesinde bugün çıkan söz konusu haberde, testte yer alan  566 sorudan sadece üçünden hareketle haber oluşturulması yanıltıcı olmuştur.