SC:11 - 4 Mart 2005, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan´ın Kendisine Yöneltilen Bir Soruya Cevabı

Hürriyet gazetesinin bugünkü nüshasında yer alan bir köşe yazısında, 28 Şubat 2005 Pazartesi günü Bağdat’ın güney kesimindeki Hilla semtinde meydana gelen ve yüzü aşkın kişinin ölümüne sebebiyet veren intihar saldırısına Bakanlığımızın duyarsız kaldığı ve bu olayla ilgili olarak Bakanlığımızca bir kınama dahi yayınlanmadığı şeklinde yapılan eleştiriyi hayret ve üzüntüyle karşılamaktayız.

Bugüne kadar terörden en fazla zarar görmüş ülkelerden biri olarak, Türkiye, nereden gelirse gelsin ve kimi hedef alırsa alsın her türlü terör ve şiddet eyleminin lanetleyicisi olmuştur.

Nitekim, bahsekonu köşe yazısında sözü edilen intihar saldırısı da Bakanlığımızın, 1 Mart 2005 tarihli 32 sayılı açıklamasında şiddetle kınanmıştır. Ne yazık ki, basınımız Bakanlığımızın bu açıklamasına yer vermemiştir.

Biz, Irak’taki siyasi sürecin, Irak halkının bütün kesimlerinin katılımı ile işletilmesinin en doğru yol olduğuna inanıyor ve terör yoluyla veya başka bir şekilde bunu engellemek isteyenlerin daima karşısında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha vurgulamak istiyoruz.