SC: 36, 27 Ekim 2010, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 22 Eylül ve 27 Ekim 2009 tarihlerinde karara bağladığı 19 Kıbrıs Rum mülkiyet başvurusu için tazminat kararlarını dün (26 Ekim) açıklamıştır. Bu kararla, ülkemizden toplam 15 milyon Euro’luk maddi ve manevi tazminat talep edilmektedir. Tazminat kararıyla ilgili olarak AİHM Büyük Dairesi’ne temyiz başvuru süreci halen açıktır.

Bilindiği gibi, AİHM, 5 Mart 2010 tarihinde açıkladığı Demopoulos kararıyla Kıbrıs’ta ihdas edilen Taşınmaz Mal Komisyonu’nu (TMK) etkin bir iç hukuk yolu olarak teyit etmiştir. TMK’nın etkin bulunmasıyla, Kıbrıslı Rumların KKTC’de 1974 öncesinde sahip oldukları taşınmazlarıyla ilgili talep ve iddialarını öncelikle TMK’ya götürmeleri ve burada çözüm aramaları zorunlu hale gelmektedir. TMK’ya bugüne kadar 727 başvuru yapılmış olup, sözkonusu başvuruların 189’u anılan komisyon tarafından sonuçlandırılmıştır.

AİHM’in dün hükmetmiş olduğu 19 Rum mülkiyet davasına ilişkin bahsekonu tazminat kararları, AİHM’in TMK’yı etkin bulduğu tarihten önce AİHM tarafından kabul edilebilir bulunmuş ve karara bağlanmış başvurulara ilişkin olup, TMK’nın etkinliğinin sorgulanması anlamına gelmemektedir. AİHM önünde, halen, TMK’nın etkin bulunmasından önce kabul edilebilir bulunmuş iki Kıbrıs Rum mülkiyet başvurusu daha mevcuttur.

Bundan böyle, Kıbrıslı Rumların, mülkiyet iddialarıyla ilgili olarak TMK’ya başvurmaları veya Ada’da varılacak siyasi bir çözümü beklemeleri gerekmektedir.