SC: 29, 13 Ağustos 2010, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı

Sözkonusu iddiaların asılsız olduğunu vurgulamaya gerek duymuyorum. Ülkemizin kimyasal silah kullanmış olabileceğine dair iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. 1997 yılından bu yana Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne taraf olan ülkemiz, kimyasal silah üretmemekte, bulundurmamakta ve kullanmamaktadır. Terör örgütünün iddialarına en küçük şekilde de olsa itibar edenler aslında arzuladıkları takdirde konunun denetimiyle ilgili uluslararası kuruluşlardan bilgi alabilirler.

Bu tür iddiaların ortaya atılmış olması PKK terör örgütünün, güvenlik güçlerimizin terörle mücadele alanında hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde yürüttüğü üstün çabaları saptırma arayışında olduğunu göstermektedir. Ayrıca ülkemizde demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla atılan adımlardan duyduğu rahatsızlığı bir kez daha ortaya koymaktadır.

Bu tür uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendirme gayretleri sonuç itibarıyla terör örgütünün amaçlarına hizmet etmektedir. Türkiye’ye dost ve müttefik ülkeler başta olmak üzere uluslararası kamuoyunun, bu gibi dezenformasyon faaliyetlerinin bilincinde olması önem taşımaktadır.