SC: 28, 9 Ağustos 2010, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı

7 Ağustos 2010 günü Sydney’in Fairfield Bölgesi’nde tarihi çarpıtarak ülkemizi itham eden bir “Asuri Soykırımı” anıtının açılmış olmasını kınıyoruz. Federal yetkililerin, iki ülke ilişkilerine hiçbir şekilde katkıda bulunmayacak bu maksatlı faaliyete iştirak etmiş olmasını esefle karşılıyoruz.

Anıt, özel tarihi bağlarımız bulunan Avustralya ile aramızdaki mükemmel ilişkileri zehirlemekten medet uman çevrelerin, tarihin siyasi çıkar için yeniden yazılmasına yönelik gayrı ahlaki arayışını göstermektedir. Bu yöndeki çabaların, federal düzeyde de desteklenmiş olması vahim ve kabul edilemez bir gelişmedir.

Anıt açılışı, Avustralya’da yaşayan Türklerde de infial ve hayal kırıklığı yaratmıştır.

Tüm karşı girişimlere rağmen anıtın inşasına izin veren ve böylesine talihsiz bir tasarrufu şahsi politik beklentilerle destekleyen federal ve yerel siyasetçilerin, tarihsel gerçeklerle hiçbir şekilde uyuşmayan ve tek amacı kin ve düşmanlık tohumları yeşertmek olan bu tür adımların beraberinde getirdiği tehlikelerin de farkında olduklarını umut etmekteyiz.

Tarihin, siyasi amaçlar doğrultusunda tek taraflı olarak saptırılmasına yönelik bu tür adımların engellenmesi için ilgili tüm tarafları Türk ve Avustralya halklarının dostluğuna yakışan ve bunu perçinleyen bir tutum takınarak aklıselim çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz.