SC: 27, 6 Ağustos 2010, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı

28 Ocak 1982 tarihinde Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan’ı katleden terörist Hampig Sasunyan’ın 4 Ağustos 2010 tarihinde yapılan şartlı tahliye duruşmasında Şartlı Tahliye Kurulu adıgeçenin tahliye talebini reddetmiştir. Dava üç yıl sonra tekrar görülebilecektir.

Dava, Bakanlığımızca yakından takip edilmiştir. Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a, Sayın Adalet Bakanımız da ABD Adalet Bakanı Eric H. Holder’a anılan teröristin salıverilmemesi gerektiğine dair görüşümüzü belirten mektuplar göndermişler, Vaşington Büyükelçiliğimiz ile Los Angeles Başkonsolosluğumuzun yanısıra, ABD’de yaşayan Türkler de değerli katkılarıyla, ABD makamları nezdinde girişimde bulunmuşlardır.

Duruşmada, terörist Sasunyan’ın avukatlığını, 1915'te tehcire uğrayan Ermenilerin kaybettikleri iddia edilen mal ve mülklerle ilgili tazminat talebiyle Los Angeles'daki Merkezi Kaliforniya Federal Bölge Mahkemesinde 29 Temmuz 2010 tarihinde açılan davanın da avukatlığını üstlenen Mark Geragos yürütmüştür.

Bu vesileyle, merhum Başkonsolos Kemal Arıkan ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.