SC: 23, 22 Haziran 2010, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı

Türkiye, İsrail tarafından Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukanın bölgesel barış ve istikrara karşı tehdit oluşturduğuna inanmakta ve ablukanın tamamen kaldırılmasını zorunlu görmektedir.

Bu bakımdan, Gazze’ye uygulanan ablukanın hafifletilmesi ve halkın ihtiyaç duyduğu malzemelerin bölgeye girmesine izin verilmesi olumlu, ancak yetersiz bir adım teşkil edecektir.

Bu konuda alınacak tedbirlerin halkın yaşam koşullarının gözle görülür şekilde iyileştirilmesine hizmet etmesi ve ablukanın kaldırılması yolunda bir adım oluşturması gerekir. Bu çerçevede, ilaç, gıda ve tüketim maddeleri gibi temel ihtiyaçların yanı sıra, Gazze’nin yeniden yapılandırılması için gereksinim duyulan inşaat malzemelerinin de suni birtakım kısıtlamalara tabi tutulmadan Gazze’ye girişine izin verilmesi şarttır.

Bölge halkının sıkıntılarının giderilebilmesi için Gazze’ye gerek karadan gerek denizden insani yardımın ulaştırılmasına müsaade edilmesi önem taşımaktadır.

Türkiye, bu konuda yaşanan gelişmeleri yakından izlemeye devam edecek ve Gazze Şeridi’nde yaşayan halkın insani ve ekonomik koşullarının normale dönmesi için girişimlerini kararlılıkla sürdürecektir.