Sayın Erdal İnönü'nün Özgeçmişi (Mart 1995)
Erdal İnönü

6 Haziran 1926 - Ankara, evli eşinin adı : Sevinç

İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da yapmış, 1947 de Fen Fakültesi'nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra A.B.D.'ye gitmiş, California Teknoloji Enstitüsü'nde lisans üstü öğrenimi yapmış, yüksek lisans ve doktora derecelerini almış, Teorik fizik alanında araştırmalar yapmış, Yurda dönünce Ankara Üniversitesinde Fizik Asistanı olarak göreve başlamıştır.

Askerlik görevini yaptıktan sonra üniversite doçentlik sınavını vermiş, 1957-1960 yılları arasında tekrar Amerika'ya giderek "Atom Enerjisinden Yararlanma" programı içinde çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yapmıştır.

1964 - 1974 tarihleri arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak çalışmış, ODTÜ'de öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırma ve yönetim görevleri de yapmış, Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğünde bulunmuştur.

1974'te İstanbul Boğaziçi Üniversitesine geçmiş, 1974-1983 yılları arasında fizik profesörlüğünün yanı sıra 6 yıl kadar da Temel Bilimler Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kuruluşuna katkıda bulunmuş, ve TÜBİTAK Temel Araştırmalar Enstitüsü'nde kurucu müdürlük görevini yürütmüştür.
Aynı zamanda NATO Fen Komitesi'nde çalışmış ve UNESCO Yürütme Kurulunda görev almıştır. 1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi'nin (SODEP) kurucu Genel Başkanı olmuş, SODEP ile Halkçı Partinin Birleşmesi sonucu kurulan SHP'nin ilk olağanüstü kurultayında SHP Genel Başkanı seçilmiş, Bu görevini 1993 yılına kadar sürdürmüştür.

İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir Milletvekili seçilmiş, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilimizden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etmiştir.

1991 Genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP'nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev üstlenmiş ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.

SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 Mart 1995 tarihinde Koalisyon'un Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidilmiş, Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atanmış ve 27.03.1995 - 05.10.1995 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.

Bildiği yabancı diller : İngilizce, Fransızca.