Sayın Bakanımızın Venezuela’yı Ziyareti, 28-29 Nisan 2022
Sayın Bakanımızın Venezuela’yı Ziyareti, 28-29 Nisan 2022

Sayın Bakanımız Latin Amerika turunun son durağı olan Venezuela’ya 28-29 Nisan 2022 tarihlerinde bir ziyaret gerçekleştirdi.

Karakas’taki ilk gününde Sayın Bakanımız, Türkiye Maarif Vakfı San Roman Koleji resmi açılış törenine iştirak etti ve bilahare Venezuela ile ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi için Türk ve Venezuelalı iş insanlarıyla biraraya gelerek, ticaret ve yatırım imkanlarının ele alındığı bir görüşmeye katıldı.

29 Nisan 2022 tarihinde ise Sayın Bakanımız Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tareck El Aissami ve Dışişleri Bakanı Felix Plasencia ile beraber 3. Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu’nun açılışını yaptı.

Venezuela Turizm, Sağlık, Eğitim ve Balıkçılık Bakanlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi imkanları görüşüldü.

Bilahare Venezuela Meclis Başkanı Jorge Rodriguez ile biraraya gelen Sayın Bakanımız Parlamentolararası ilişkilerimizi daha da güçlendireceğimizi vurguladı.

Son olarak Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız, ülkelerimiz arasındaki lişkilerin Cumhurbaşkanlarımızın dostluğu temelinde geliştiğini belirtti.

Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu üçüncü toplantısı sonrası Ortak Bildiri ile birlikte turizm, balıkçılık, gençlik, eğitim, ticaret ve ekonomi alanlarında toplam yedi anlaşma imzalandı.