#

Sayın Bakanımızın Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vincent Biruta’yla görüşmesi, 7 Eylül 2021

Sayın Bakanımızın Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vincent Biruta’yla görüşmesi, 7 Eylül 2021

Sayın Bakanımız Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vincent Biruta’yla 7 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyi müteakiben ortak basın toplantısı gerçekleştirildi.

Sayın Bakanımız, en son Haziran'daki G-20 Dışişleri Bakanları toplantısında görüştüğü Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta'yı ülkemizde ilk kez ağırlamaktan memnun olduğunu ifade etti. Ziyaret çerçevesinde, ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracak spor, eğitim, sanayi ve protokol alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Aynı gün sabah, Sayın Bakanımız NTV canlı yayına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sayın Bakanımız, Afganistan’daki çatışmaların iç savaşa neden olmamasını umduğumuzu, ülkede ekonomik sıkıntı ve açlık olduğunu, Türk Kızılayı’nın bölgeye yardımlar yaptığını ve Kabil Havalimanı ile ilgili Katar ve ABD ile birlikte çalıştığımızı belirtti.

Sayın Bakanımız, Taliban’ı tanıma konusunda aceleci olmamak gerektiğini, dünyanın da acele etmemesi gerektiği, dengeli hareket etmek lazım geldiğini ve Türkiye olarak şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız, AB'nin “nasıl olsa Kovid var mülteciler gelmez” anlayışından vazgeçmesi gerektiğini, bu ortak sorun olduğuna göre, adil bir şekilde külfet paylaşımının olması gerektiğini ve sonuç itibarıyla 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi gerektiğini de kaydetti.

Ayrıca Sayın Bakanımız, Birleşik Arap Emirlikleri ile bir sorunumuz olmadığı, uluslararası ilişkilerde kalıcı düşmanlık ve dostluk bulunmadığı, çıkarlara ve şartlara göre durumun değişebileceği ve bunun ilkesizlik olmadığı hususlarının da altını çizdi.

Sayın Bakanımız, Suriye’de terör tehditi sebebiyle bulunduğumuzu, bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu ve Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğünü desteklediğimizi de vurguladı.

Son olarak Sayın Bakanımız, ayrı ayrı görüşmelerde, ülkemizdeki görev süresini tamamlayan Moğolistan Büyükelçisi Bold Ravdan’a teşekkür etti ve Senegal’in yeni Büyükelçisi Cheikh Gueye’ye de görevinde başarılar diledi.