#

Sayın Bakanımızın Riga’da gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantılarına katılmak üzere Letonya’yı ziyareti, 30 Kasım-1 Aralık 2021

Sayın Bakanımızın Riga’da gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantılarına katılmak üzere Letonya’yı ziyareti, 30 Kasım-1 Aralık 2021

Sayın Bakanımız 30 Kasım-1 Aralık 2021 tarihlerinde Riga’da gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak ve mevkidaşlarıyla çeşitli temaslarda bulunmak üzere Letonya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'yla ikili ilişkilerimiz ile Libya ve Afganistan gibi bölgesel konuları ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gün oturumlarında ise Sayın Bakanımız, 2022 Madrid Zirvesi’ne giden süreçte İttifak’ın yeni Stratejik Konseptine ve Avrupa-Atlantik coğrafyasındaki sınamalara dair görüşlerimizi paylaştı.

Aynı gün Riga’da, Sayın Bakanımız Hollandalı mevkidaşı Ben Knapen ile de ekonomik-ticari ilişkilerimiz ve Afganistan’daki güncel durumu ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Aynı gün son olarak, Sayın Bakanımız Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss'la biraraya gelerek savunma sanayii işbirliğimizi, düzensiz göçü ve bölgesel konuları ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 1 Aralık 2021 tarihinde ise Letonyalı mevkidaşı Edgar Rinkevics’le bir görüşme gerçekleştirdi ve siyasi ve ekonomik işbirliğimizi geliştirme irademizin teyit edildiğinin altını çizdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız Norveçli mevkidaşı Anniken Huitfeldt’le de Afganistan ve Suriye dahil bölgesel gelişmeleri ve ikili ilişkilerimizi ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la da Etiyopya, Ukrayna, Suriye ve Kafkasya’daki gelişmeler ile ikili ilişkilerimizi değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Diğer taraftan, NATO Dışişleri Bakanları Riga Toplantısının ikinci ve son günündeki oturumlarda Afganistan ve Balkanlar’daki güncel durum ile Ukrayna ve Gürcistan’la NATO kapsamındaki işbirliği değerlendirildi.