Sayın Bakanımızın Panama’yı Ziyareti, 27-28 Nisan 2022
Sayın Bakanımızın Panama’yı Ziyareti, 27-28 Nisan 2022

Sayın Bakanımız ülkemizden Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştirmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 27-28 Nisan 2022 tarihlerinde Panama'yı ziyaret etti.

Panama’daki ilk gününde dünyanın en önemli mühendislik projelerinden Panama Kanalı’nda incelemelerde bulunan Sayın Bakanımız, Kanal İstanbul için bu tecrübeden yararlanacağımızı belirtti.

Bilahare, Latin Amerika ve Karayipler Parlamentosu (PARLATINO) Başkanı Silvia Giacoppo ile görüşen Sayın Bakanımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin PARLATINO’ya gözlemci üyeliğinin bölgeyle ilişkilerimizi güçlendirdiğine dikkat çekti.

28 Nisan 2022 tarihinde ise Sayın Bakanımız Panama Cumhurbaşkanı Laurentino Cortizo tarafından kabul edildi ve ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere işbirliğimizi her alanda ilerleteceğimizi kaydetti.

Son olarak Sayın Bakanımız Panamalı mevkidaşı Erika Mouynes’le biraraya geldi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız görüşmede inşaat, enerji, taşımacılık ve eğitim alanlarında işbirliği imkanlarının ele alındığını ve turizm ve ticari ilişkilerimizi geliştirecek anlaşmalar imzalandığını kaydetti.