Sayın Bakanımızın Nijer'i ziyareti, 21 Temmuz 2020
Sayın Bakanımızın Nijer'i ziyareti, 21 Temmuz 2020

Sayın Bakanımız 21 Temmuz 2020 tarihinde Nijer'i ziyaret etti.

Sayın Bakanımız Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou tarafından kabul edildi ve kendilerine Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve en iyi dileklerini iletti.

Sayın Bakanımız ayrıca terörizmle mücadelede Nijer’i en iyi anlayan ülke olduğumuzu vurguladı ve Nijer’in kalkınmasına özellikle tarım, madencilik, ulaşım, inşaat ve enerji alanlarında katkı sağlayacağımızı ifade etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Nijer Dışişleri, İşbirliği, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışında Yaşayan Nijerliler Bakanı Kalla Ankourao'yla bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından, iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Sayın Bakanımız Nijer’e Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirdiğini, imzalanan anlaşmalarla Nijer’in terörizmle mücadelesini desteklediğimizi ve savunma sanayi, eğitim ve sağlık alanlarında işbirliğimizi artıracağımızı kaydetti.

Sayın Bakanımız Libya’daki durumdan etkilenen Sahel ülkelerinin siyasi çözüme daha aktif destek vermelerini beklediğimizi de ifade etti.

Sayın Bakanımız son olarak Nijer Başbakanı Brigi Rafini tarafından kabul edildi ve kendilerine de Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

Samimi ve verimli geçen görüşmede enerji, tarım ve madencilik alanlarında mevcut işbirliğimizi geliştirmek için atılabilecek adımlar değerlendirildi.

Ziyaret kapsamında Nijer ile “Malzeme Teslim Protokolü”, “Nakdi Yardım Uygulama Protokolü”, “Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması” ve “Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalandı.