Sayın Bakanımızın NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak için Belçika’yı ziyareti, 4-5 Nisan 2023
Sayın Bakanımızın NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak için Belçika’yı ziyareti, 4-5 Nisan 2023

Sayın Bakanımız Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere 4-5 Nisan 2023 tarihlerinde Belçika’yı ziyaret etti.

Ziyaretin birinci gününde (4 Nisan) ilk görüşmeyi yeni müttefikimiz Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’yla gerçekleştiren Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, NATO üyelik süreçlerinin tamamlanması nedeniyle mevkidaşını tebrik etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir görüşme gerçekleştirdi. Türkiye-ABD ilişkilerini ele aldıklarını belirten Sayın Bakan, NATO Kurucu Antlaşması uyarınca üyelik belgelerini muhafaza eden ABD’ye Finlandiya’nın NATO’ya katılım onay belgesini teslim ettiğini kaydetti.

Sayın Bakanımız daha sonra İsveçli mevkidaşı Tobias Billström'le bir görüşme gerçekleştirdi. NATO'ya katılımları için atmaları gereken adımları hatırlattıklarını belirten Sayın Bakanımız, terörle mücadelede sonuç odaklı işbirliğinin şart olduğunu ifade etti.

Son olarak Sayın Bakan Çavuşoğlu, tarihi dostluk bağlarımız bulunan Japonya’nın Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi’yle görüştü ve deprem sonrası destek ve dayanışmaları için teşekkür etti.

Sayın Bakanımız bugünkü (5 Nisan) ilk görüşmesini Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı James Cleverly ile gerçekleştirdi. Savunma sanayii işbirliğimizin, Ukrayna’daki son durumun ve NATO’nun genişlemesinin görüşmede ele alındığı Sayın Bakanımız tarafından bildirildi

Sayın Bakanımız bugün ayrıca İzlandalı mevkidaşı Thordis Kolbrun Reykfjörd Gylfadottir ile bir görüşme gerçekleştirdi. İzlanda’da yapılacak Avrupa Konseyi Zirvesi hazırlıkları ile turizm ilişkilerimizi ele aldıklarını belirten Sayın Bakanımız, deprem sonrası destekleri için teşekkür ettiğini kaydetti.

Sayın Bakanımız NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının hitamında Brüksel’den ayrılmadan önce NATO Karargahında bir basın toplantısı düzenledi. Sayın Bakanımız özetle, toplantı gündeminde Ukrayna’daki gelişmeler, terörizm başta güvenlik sınamaları ve Asya-Pasifik’le bağların güçlendirilmesinin bulunduğunu, deprem destekleri için üye ülkelere teşekkür ettiğini ve 31. müttefikimiz Finlandiya’yı tebrik ettiğini ifade etti.