Sayın Bakanımızın 56. Münih Güvenlik Konferansına katılmak üzere Münih’i ziyareti, 14-16 Şubat 2020
Sayın Bakanımızın 56. Münih Güvenlik Konferansına katılmak üzere Münih’i ziyareti, 14-16 Şubat 2020

Sayın Bakanımız 56. Münih Güvenlik Konferansında dış politikamızı anlatmak, ikili görüşmeler gerçekleştirmek ve katılımcılara “Antalya Diploması Forumu”nun tanıtımını yapmak üzere 14-16 Şubat 2020 tarihlerinde Münih’i ziyaret etti.

15 Şubat 2020 tarihinde Sayın Bakanımız 56. Münih Güvenlik Konferansı’nda katılımcılara Antalya Diplomasi Forumunu tanıttı. Sayın Bakanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 27 Mart’ta Antalya’da başlayacak “Dijital Çağda Diplomasi” konulu forumun amacının bir diyalog platformu oluşturmak olduğunu ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız “Bulanık Sularda Köprü Kurma: Körfez’de Gerilimi Azaltma” başlıklı panele katıldı. Sayın Bakanımız Körfez bölgesinde sorunların çözümü için diplomasi ve diyalogun önemli olduğunu, tehdit ve yaptırımların yerini ortak çıkara dayalı işbirliğinin almasını ve bölgesel çözümler bulunması gerektiğini ifade etti.

Sayın Bakanımız Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz değerlendirilmesinin yanısıra başta Libya ve İdlib olmak üzere bölgesel meseleler ele alındı. Görüşmenin ardından iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Daha sonra Sayın Bakanımız Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un yanısıra ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kelly Craft’la birer görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız ayrıca, ABD’li Senatörlerle de bir araya geldi. Görüşmede, ikili ilişkilerimizdeki güncel meseleler ve İdlib ile Libya konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la da faydalı bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız Pazartesi günü heyetlerimizin Moskova’da bir araya geleceğini ve görüşmelerden sonra tekrar durum değerlendirmesi yapma konusunda mutabık kalındığını belirtti.

Sayın Bakanımız Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle de bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Bakanımız koronavirüs nedeniyle tekrar taziyelerimizi iletti ve ilave tıbbi malzeme göndermeye hazır olduğumuzu belirtti.

Sayın Bakanımız İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’la da birer görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak Sayın Bakanımız Ukrayna Eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasser Al-Sabah ve Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu’yla da birer görüşme gerçekleştirdi.

16 Şubat 2020 tarihinde Sayın Bakanımız Libya konusundaki Berlin Konferansı’nın Bakanlar düzeyindeki takip toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Libya'da bağlayıcı ateşkesin sağlanmasının siyasi süreç için önemli olduğunu, Libya krizine tek çözümün siyasi çözüm olduğunu ve bunun başarılabilmesi için Hafter'in ihlallerinin ve saldırganlığının durdurulmasının şart olduğunu ifade etti.

Aynı gün Sayın Bakanımız Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'yle bir görüşme gerçekleştirdi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletti. Görüşmede, Sayın Bakanımız barışın ancak Afganların önderliğinde ve sahipliğinde bir barış süreciyle mümkün olduğunu ve kardeş Afgan halkının daima yanında olacağımızı belirtti.

Daha sonra Sayın Bakanımız AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani’yle birer görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak Sayın Bakanımız Uluslararası Ceza Divanı Savcısı Fatou Bensouda, Moğolistan Dışişleri Bakanı Damdin Tsogtbaatar ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’yle de birer görüşme gerçekleştirdi.