Sayın Bakanımızın Kosova’yı Ziyareti, 19 Haziran 2022
Sayın Bakanımızın Kosova’yı Ziyareti, 19 Haziran 2022

Sayın Bakanımız 19 Haziran 2022 tarihinde Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Priştine’de ilk olarak Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz’la ikili ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız turizmi ve ticareti artıracak Sivil Havacılık Mutabakat Muhtırası’nın imzalandığını, Belgrad-Priştine diyalog sürecini desteklediğimizi ve Kosova’nın istikrar ve kalkınmasına desteğimizin tam olduğunu ifade etti.

Bilahare, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu tarafından kabul edilen Sayın Bakanımız enerji alanındaki işbirliğimiz ile yatırımlarımız başta olmak üzere ikili ilişkilerimizi ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Sonrasında Kosova Başbakanı Albin Kurti’yle biraraya gelen Sayın Bakanımız işbirliğimizi geliştirme imkanlarını ele aldıklarını ve FETÖ mevcudiyetinin Kosova için oluşturduğu tehdidi vurguladıklarını kaydetti.

Ardından Sayın Bakanımız, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Fikrim Damka, KDTP Başkanlık Divanı üyeleri, STK temsilcileri ve soydaşlarımızla Prizren’de biraraya geldi.

Sayın Bakanımız soydaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi vurguladı.

Sayın Bakanımız Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığımızı da ziyaret etti, çalışmaları hakkında yerinde bilgi aldı ve Kosova’nın istikrarına katkıda bulunan kahramanlarımızla gurur duyduğumuzu ifade etti.

Sayın Bakanımız son olarak Mamuşa’da soydaşlarımızla buluştu.