#

Sayın Bakanımızın Kore Cumhuriyeti’ni ziyareti, 22-24 Ekim 2021

Sayın Bakanımızın Kore Cumhuriyeti’ni ziyareti, 22-24 Ekim 2021

Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın Afrika ziyaretine eşlik ettikten sonra 22-24 Ekim 2021 tarihlerinde Kore Cumhuriyeti’ne (Güney Kore) bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 22 Ekim’de Seul’de ilk olarak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projesini üstlenen konsorsiyumun ortaklarından Daelim ve SK şirketlerinin yöneticileriyle görüştü ve Güney Kore’yle mega projeler konusunda işbirliğimizin sürdüğünü belirtti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Güney Koreli mevkidaşı Chung Eui-yong ile yatırımlar, ticaretimizin dengeli hale getirilmesi, savunma sanayii ve seyahatlerin kolaylaştırılması gibi alanlarda atılacak adımların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız görüşmede Yeniden Asya girişimimiz ile bölgesel konuların da değerlendirildiğini ve ilişkilerimizi derinleştirmek için Teknik Çalışma Grubu kurulduğunu ifade etti.

Güney Kore ziyaret programı kapsamında ayrıca güncellenen Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ile Bilim ve Teknoloji Alanlarında İşbirliği Anlaşmaları da imzalandı.

Bilahare Savunma Tedarik Programından (DAPA) sorumlu Bakan Kang Eun-ho’yla görüşen Sayın Bakanımız Güney Kore’nin savunma sanayiinde önemli bir ortağımız olduğuna işaret etti ve Altay Tankı motoru tedarikine ilişkin niyet beyanının ziyaret vesilesiyle imzaladığını söyleyerek, bunun proje bağlamında önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Aynı gün daha sonra, Sayın Bakanımız Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği döneminde yakın çalıştığı Ban Ki-moon ile küresel meseleleri ele aldıkları bir görüşme yaptı ve Ban Ki-moon’un çalışmalarının uluslararası alanda yakından takip edildiğini anımsatarak, kendisini Antalya Diplomasi Forumu’na davet etti.

Son olarak, Sayın Bakanımız Güney Kore Başbakanı Kim Boo-kyum tarafından kabul edildi.

Sayın Bakanımız Güney Kore’nin Asya-Pasifik bölgesinde en büyük ikinci ticaret ortağımız ve Doğu Asya’da da Serbest Ticaret Anlaşmamız olan tek ülke olduğuna dikkat çekerek, Güney Kore ile stratejik ortaklığımızın derinleştiğini ve Başbakan Kim’le yatırımları, ticaretimizin dengeli hale gelmesini ve savunma sanayii alanında işbirliğimizi görüştüklerini kaydetti.

Sayın Bakanımız 23 Ekim 2021 tarihinde de Kore Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizin ebedi istirahatgahı Busan’daki Birleşmiş Milletler Anıt Mezarlığı’nı ziyaret etti.