Sayın Bakanımızın G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Japonya’yı ziyareti, 22-23 Kasım 2019
Sayın Bakanımızın G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Japonya’yı ziyareti, 22-23 Kasım 2019

Sayın Bakanımız 22-23 Kasım 2019 tarihlerinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Japonya’yı ziyaret etti.

22 Kasım 2019 tarihinde Sayın Bakanımız Japonya’nın yeni Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi'yle Nagoya’da bir görüşme gerçekleştirdi ve görevinde başarılar diledi.

Sayın Bakanımız liderlerimizin güçlü iradeleri temelinde ilişkilerimizin geliştiğini ifade etti.

Sayın Bakanımız stratejik ilişkilerimizi daha da güçlendirecek Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nı en kısa zamanda sonuçlandırmayı hedeflediğimizi vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Nagoya Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın Japonya ziyaretinden 5 ay gibi kısa bir süre sonra Nagoya Başkonsolosluğumuzun açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sayın Bakanımız 246. dış temsilciliğimizin vatandaşlarımıza ve Türkiye-Japonya dostluğuna hayırlı olmasını diledi.

Sayın Bakanımız Aichi Eyaleti Valisi Hideaki Ohmura'yla da bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız 7.5 milyonluk nüfusu ile Japonya’nın dördüncü büyük eyaleti Aichi’nin başkenti Nagoya’nın binlerce vatandaşımıza evsahipliği yaptığını ifade etti.

Sayın Bakanımız Aichi Eyaleti Valisi Hideaki Ohmura'ya Nagoya Başkonsolosluğumuzun açılış sürecindeki destekleri ve açılışımızda yaptığı samimi konuşma için teşekkür etti.

Ayrıca gün içinde Sayın Bakanımız Gifu Fatih Camii’sinde vatandaşlarımızla bir araya geldi.

Son olarak Sayın Bakanımız Palau Kamu Altyapı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Charles Obichang’la da bir araya geldi.

İki Bakan Türkiye-Palau Hava Hizmetleri Anlaşması’nı imzaladı.

Sayın Bakanımız bu anlaşmanın ikili işbirliğimizin önemli bir adımını oluşturduğunu ifade etti.

23 Kasım 2019 tarihinde Sayın Bakanımız G20 Japonya Dönem Başkanlığı'nın son Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda Sayın Bakanımız ülkemizin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları hakkındaki çalışmalarını paylaştı ve Türkiye’de bulunan BM Teknoloji Bankası’nın En Az Gelişmiş Ülkelere sağladığı katkıları anlattı.

Aynı gün Sayın Bakanımız G20 Afrika Oturumunda zorluklarla karşı karşıya olan Afrika’nın, ekonomik ve doğal kaynakları ve genç nüfusuyla büyük potansiyeli olduğunu da vurguladı.

Sayın Bakanımız Afrika’nın uluslararası kurumlarda daha fazla ve daha adil şekilde temsilinin sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacağını ifade etti.

Sayın Bakanımız ayrıca G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde, Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie, Şili Dışişleri Bakanı Teodoro Ribera, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve Birleşik Krallık Devlet Bakanı Tariq Ahmad'la da birer görüşme gerçekleştirdi.