#

Sayın Bakanımızın İtalya’yı ziyareti, 27-29 Haziran 2021

Sayın Bakanımızın İtalya’yı ziyareti, 27-29 Haziran 2021

Sayın Bakanımız, 28 Haziran 2021 tarihinde İtalya ve ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Bakanlar Toplantısı’na, bu vesileyle aynı gün tertiplenen Suriye konulu kısıtlı katılımlı Bakanlar Toplantısı’na ve 29 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen G-20 Toplantısı’na katılmak ve ayrıca ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere İtalya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız, Roma’daki programında ilk gün Kanada ve Litvanya Dışişleri Bakanları, Marc Garneau ve Gabrielius Landsbergis ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız İtalya’daki temaslarının ikinci gününde de Lübnan Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Zeina Akar, Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag ve Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’le yaptığı ikili görüşmelerle sürdürdü.

Aynı gün Sayın Bakanımız DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı ve DEAŞ'la etkin mücadele için görüşlerimizi paylaştı.

Sayın Bakanımız bir terör örgütüyle mücadelede bir başka terör örgütünden yararlanmanın yanlışlığına ve PKK/YPG’nin bölgedeki terör eylemlerine dikkat çekti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile ikili ilişkilerimizi, bölgesel meseleleri ve aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması konusunu ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdi.

Sonrasında Sayın Bakanımız Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sylvie Baïpo-Temon’la da biraraya gelerek kendilerine her türlü desteğe hazır olduğumuzu ifade etti.

Ardından Sayın Bakanımız kısıtlı katılımlı Suriye konulu Bakanlar Toplantısına katıldı ve Suriye’deki mevcut durumun sürdürülemez olduğunun ve siyasi çözüm çabalarının canlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sayın Bakanımız DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve Suriye konulu kısıtlı katılımlı Bakanlar toplantıları marjında daha birçok mevkidaşıyla da ayaküstü konuşma imkanı buldu.

29 Haziran 2021 tarihinde de Sayın Bakanımız G-20 Dışişleri Bakanları Toplantılarına iştirak etti ve sürdürülebilir, kapsayıcı ve sağlıklı küresel kalkınma çabalarını desteklediğimizi, G-20’nin salgınla mücadelede öncü rol oynaması ve aşının rekabete değil, işbirliğine temel olması gerektiğini ve Afrika’daki durum karşısında duyarsız kalamayacağımızı vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Birleşik Krallık’tan mevkidaşı Dominic Raab'la ülkelerimiz arası ilişkilerimiz ile Suriye ve Libya dahil bölgesel konuları, Arjantinli mevkidaşı Felipe Sola ile siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi, Ruandalı mevkidaşı Vincent Biruta ile de savunma sanayii, ticaret, eğitim ve kültür alanlarındaki işbirliğimizi ele aldıkları ikili görüşmeler gerçekleştirdi.