Sayın Bakanımızın Güney Afrika Cumhuriyeti Ziyareti ve Cape Town Başkonsolosluğumuzun Resmi Açılış Töreni, 9 – 10 Ocak 2023, Cape Town-Johannesburg
Sayın Bakanımızın Güney Afrika Cumhuriyeti Ziyareti ve Cape Town Başkonsolosluğumuzun Resmi Açılış Töreni, 9 – 10 Ocak 2023, Cape Town-Johannesburg

Sayın Bakanımız, Güney Afrika ziyaretine, 8 Ocak 2023 tarihinde, Cape Town’da Sultan II. Abdülhamid’in adını taşıyan ve restorasyon çalışmalarını TİKA’nın üstlendiği Nur’ul Hamidiye Camii’ni ziyaret ederek başladı.

Nur’ul Hamidiye Camii’ni ziyaretin ardından Sayın Bakanımız, Sultan Abdülaziz Han’ın emriyle Müslümanlara hizmet vermek üzere 1862’de Cape Town’da görevlendirilen Osmanlı Alimi Seyit Ebubekir Efendi’nin Tana Baru Müslüman Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti, Ebubekir Efendi’nin torunlarıyla hasret giderdi.

Sayın Bakanımız, kabir ziyareti akabinde, Cape Town’daki vatandaşlarımızla biraraya geldi. Cape Town Bölge Parlamentosu Başkan Yardımcısı Beverly Schäfer da vatandaşlarla buluşmaya katıldı.

Sayın Bakanımız, 9 Ocak 2023 tarihinde, Cape Town şehrindeki Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını, Western Cape Başbakanı Alan Winde’nin de iştirak ettiği bir törenle yaptı.

Sayın Bakanımız, aynı gün, Güney Afrika’daki son Osmanlı Başkonsolosu merhum Mehmet Remzi Bey’in Johannesburg şehrindeki Braamfontein Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret etti. Sayın Bakanımız bu ziyaretin en çok etkilendikleri bölümlerinden birinin kabir ziyareti olduğunu, FETÖ tarafından yeri değiştirilen Remzi Bey’in naaşının, ülkemizin ve torunlarının girişimleriyle ait olduğu ilk yer olan Braamfontein mezarlığına nakledildiğini vurguladı.

Güney Afrika ziyaretinin ikinci gününde (10 Ocak), Sayın Bakanımız, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Dr. Naledi Pandor ile Pretorya’da görüştü.

Görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız, Bakanı Dr. Pandor ile başta Ukrayna ve Etiyopya olmak üzere bölgesel ve küresel konuları ele aldıklarını, ayrıca GAC ile ekonomik işbirliğinin Afrika kıtasıyla olan stratejik ortaklığımız temelinde daha da geliştireceğini belirtti.

Bu programın ardından, Sayın Bakanımız, Pretorya Üniversitesi’nde Maarif Türkiye Çalışmaları Merkezi’nin Açılışını gerçekleştirmiş; GAC ile eğitim alanındaki işbirliğinin sürdürüleceğini vurgulamıştır.