#

Sayın Bakanımızın Filistin Konulu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısına katılımı, 20 Mayıs 2021

Sayın Bakanımızın Filistin Konulu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Toplantısına katılımı, 20 Mayıs 2021

Sayın Bakanımız Filistin’de yaşanan gelişmeleri ele almak amacıyla, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır’ın başkanlığında 20 Mayıs 2021 tarihinde New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Filistin’de uzun yıllardır bir dram yaşandığını, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de bugün yaşananların tek sorumlusunun İsrail olduğunu, Filistinli siviller için uluslararası bir koruma mekanizmasının kurulması için çalışılması gerektiğini ve Türkiye’nin meşru taleplerinin karşılanması ve hak ve özgürlüklerinin korunması için Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğini vurguladı.

Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Endonezyalı mevkidaşı Retno Marsudi’yle Filistin’deki mezalimi görüşen Sayın Bakanımız kendisini Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) ağırlamaktan da memnuniyet duyacağını ifade etti.

Bilahare, Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’le biraraya gelen Sayın Bakanımız, KOVİD-19 salgınıyla mücadelede işbirliğimizi değerlendirdi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah’la bir toplantı yaptı ve BM Genel Kurulu'nu Filistin'e destek için harekete geçirme konusunda mutabık olduklarını ve ADF’de tekrar biraraya geleceklerini kaydetti.

Müteakiben, Sayın Bakanımız Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi’yle de Filistin’de yaşanan vahşeti görüştü ve Kudüs'teki kutsal yerlerin koruyucusu Ürdün'ün kararlı duruşunu takdir ettiğimizi ifade etti.

Daha sonra BM 75. Genel Kurul Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır’la görüşen ve kendisine Filistin davasına sahip çıkması ve BM’yi toplantıya çağırması nedeniyle teşekkür eden Sayın Bakanımız, Büyükelçi Bozkır’ın yönetiminin BM’de fark yarattığına işaret etti.

Sonrasında Sayın Bakanımız BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le Filistin, Afganistan, Libya ve Suriye başta olmak üzere küresel gelişmeleri değerlendirdikleri bir görüşme yaparak İsrail’i durdurmak için güçlü bir BM tepkisine ihtiyaç bulunduğunu belirtti ve Genel Sekreter’in “Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze'deki çocukların hayatlarıdır” sözlerini hatırlattı.

Aynı gün daha sonra, BM Genel Kurulu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır başkanlığında İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla Filistin konulu düzenlenen bir toplantı düzenlendi ve Sayın Bakanımız İsrail zulmüne karşı kararlılığımızı vurguladığını ve önümüzdeki süreçte atabileceğimiz somut adımları görüştüklerini bildirdi.

Bilahare, Sayın Bakanımız New York'un sembol binalarından biri olacağını belirttiği ve temeli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017’de atılan Türkevi Binası’nda incelemelerde bulundu.

Son olarak Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından New York’ta düzenlenen Şehit Diplomatlar Sergisi’ni ziyaret etti ve şanlı bayrağımızı dünyanın dört bir yanında gururla temsil ederken teröristlerce kalleşçe öldürülen şehitlerimizi rahmetle andığımızı ifade etti.