Sayın Bakanımızın G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Katılmak ve MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Başkanlık Etmek Üzere Endonezya’yı Ziyareti, 7-8 Temmuz 2022
Sayın Bakanımızın G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Katılmak ve MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı'na Başkanlık Etmek Üzere Endonezya’yı Ziyareti, 7-8 Temmuz 2022

Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak ve MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısı'na başkanlık etmek üzere Endonezya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ilk görüşmesini Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ile gerçekleştirdi. Toplantıda üst düzey ziyaretlerin hazırlıkları ve Ukrayna dahil bölgesel gelişmeler ele alındı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Dönem Başkanlığını yürütmekte olduğumuz MIKTA’nın 21. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na ev sahipliği yaptı.

Sayın Bakanımız, Ukrayna’daki son gelişmeleri, gıda güvenliği ve göç dahil ortak gündemimizdeki konuları ele aldıklarını belirtti.

Sayın Bakanımız, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de bir araya geldi. Görüşmede Ukrayna’daki savaş, gıda güvenliği ve Suriye’deki gelişmeler ele alındı.

Endonezya ziyaretinin ikinci gününde Sayın Bakanımız G20 Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı.

Sayın Bakanımız Ukrayna’daki savaş nedeniyle etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz gıda, enerji ve göç sorunlarına karşı etkin çok taraflılığı ve işbirliğimizi güçlendirmemiz gerektiğini vurguladı.

Sayın Bakanımız G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

Bu çerçevede, Sayın Bakanımız Fiji Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Frank Bainimarama ile bir araya gelerek, iklim değişikliği meselelerini ve uluslararası platformlardaki işbirliğimizi ele aldı.

Sayın Bakanımız BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David M. Beasley ile de Ukrayna’dan tahıl ihracatı ve Suriye’ye insani yardımların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız G20 marjındaki ikili görüşmelerini Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero ile tamamladı. Görüşmede ekonomik ilişkilerimiz ve enerji işbirliğimiz ele alındı.