Sayın Bakanımızın Çekya’yı Ziyareti, 10-11 Haziran 2022
Sayın Bakanımızın Çekya’yı Ziyareti, 10-11 Haziran 2022

Sayın Bakanımız, ikili ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri değerlendirmek ve 4. Asya-Avrupa Siyasi Forumu'na katılmak üzere 10-11 Haziran 2022 tarihlerinde Çekya’yı ziyaret etti.

Sayın Bakanımız ilk olarak 10 Haziran 2022 tarihinde Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova’yla parlamentorarası ilişkilerimizi, Ukrayna’daki son gelişmeleri ve NATO genişlemesini değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Çekya’da yaşayan vatandaşlarımız ve iş insanlarıyla da biraraya geldi.

Ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü olan vatandaşlarımızın ikili ilişkilerimize önemli katkılar sağladığını belirten Sayın Bakanımız, vatandaşlarımıza, nerede olurlarsa olsunlar, hizmetin en iyisini götürmek için çalıştığımızı vurguladı.

Bilahare, 4. Asya-Avrupa Siyasi Forumu etkinliğine katılan Sayın Bakanımız, Türkiye’nin mevcut küresel sınamalara bakışını ve girişimci dış politikamızı paylaştı.

Prag’taki ikinci gününde Sayın Bakanımız Türk Kültür ve Gastronomi Festivali’nin açılışını Çekya Eski Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’la birlikte gerçekleştirdi.

Sonrasında Sayın Bakanımız 13 yıl sonra Türkiye’den Çekya’ya Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyaretinde Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ile biraraya geldi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız 5 milyar ABD Doları ticaret hedefimize yakın olduğumuzu, Ekonomi ve Ticaret Ortaklık Komitesi’nin bu yıl ilk kez toplanacağını ve enerji ve turizm alanlarında işbirliğimizi geliştireceğimizi kaydetti.