Sayın Bakanımızın Bosna-Hersek’i Ziyareti, 17-18 Haziran 2022
Sayın Bakanımızın Bosna-Hersek’i Ziyareti, 17-18 Haziran 2022

Sayın Bakanımız 17-18 Haziran 2022 tarihlerinde Bosna-Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Saraybosna’da ilk olarak Bosna-Hersek İslam Birliği Reis-ül Uleması Hüseyin Kavazoviç’le biraraya geldi.

Bilahare, Kovaçi Şehitliği'nde, Boşnak halkının özgürlük mücadelesinin önderi Bilge Kral Aliya İzetbegoviç'in kabrini ziyaret eden Sayın Bakanımız, Bosna-Hersek’in tüm kahraman şehitlerini saygı ve rahmetle andığını belirtti.

Aynı gün Birleşmiş Milletler Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’le Bosna-Hersek’teki son gelişmeleri görüşen Sayın Bakanımız, BiH'nin istikrarının ve bütünlüğünün korunmasına yönelik çalışmalara desteğimizin tam olduğunu ifade etti.

Sayın Bakanımız ziyaretin ilk günü son olarak, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mezuniyet Töreni’ne katıldı.

18 Haziran 2022 tarihinde ise Sayın Bakanımız Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç’le biraraya geldi ve görüşmeyi müteakip ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Sayın Bakanımız, bu yılın diplomatik ilişkilerimizin 30. yıldönümü olduğunu, imzalanan iki anlaşmayla Bakanlıklarımız arasındaki işbirliğinin artacağını ve Bosna-Hersek’in kalkınması ve istikrarı için tüm kurumlarımızla çalışmalarımızı sürdüreceğimizi ifade etti.

Sonrasında Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komşiç ile görüşen Sayın Bakanımız ikili ilişkilerimiz ile Bosna-Hersek'teki ve bölgedeki diğer gelişmeleri değerlendirdi.

Ardından Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç ile de biraraya gelen Sayın Bakanımız, Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve istikrarına güçlü desteğimizin süreceğini vurguladı.

Sayın Bakanımız son olarak Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı üyesi ve SDA Partisi lideri Bakir İzetbegoviç'le de biraraya geldi.