Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu'na Katılmak Üzere ABD’yi Ziyareti, 19-24 Eylül 2022
Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu'na Katılmak Üzere ABD’yi Ziyareti, 19-24 Eylül 2022

Sayın Bakanımız 19-23 Eylül 2022 tarihlerinde Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a refakat etmek ve ikili ve çok taraflı görüşmeler yapmak üzere ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız New York’taki ilk görüşmesini KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla gerçekleştirdi ve her zaman ve her yerde KKTC’nin yanında olduğumuzu vurguladı.

20 Eylül 2022 tarihinde Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la bir görüşme gerçekleştirdi ve akabinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’nda refakat etti.

Bilahare Sayın Bakanımız Karadağ Dışişleri Bakanı Ranko Krivokapic, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Milkov, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishanka, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

21 Eylül tarihinde, Sayın Bakanımız BM Arabuluculuk Dostlar Grubu’nun 12. Bakanlar Toplantısı’na Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’yla birlikte Türkevi’nde evsahipliği yaptı.

Bilahare, Sayın Bakanımız Terörizmle Mücadele Küresel Forumu’na katılarak ülkemizin terörizmle mücadele konusundaki kararlı tutumunu vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız Astana Süreci Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı icra ederek, Suriye krizine kalıcı siyasi çözüm bulunması için diplomatik çabalarımızı her alanda sürdürdüğümüzü ifade etti.

Sayın Bakanımız 22 Eylül 2022 tarihinde ise Polonya'nın da misafir olarak katıldığı MIKTA+ (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Türkevi’nde evsahipliği yaptı.

Bilahare, Sayın Bakanımız sırasıyla Rohinga Krizine Dair Yüksek Düzeyli Yan Etkinliği, İslam İşbirliği Teşkilatı Yıllık Koordinasyon Toplantısı ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı Bakanlar Toplantısı’na katıldı.

Sayın Bakanımız sonrasında BM Genel Kurulu marjındaki ikili temaslarına Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Malezya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah BouHabib, Gine Dışişleri Bakanı Morissanda Kouyate, Etiyopya Dışişleri Bakanı Demeke Hasen ve Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra ile devam etti.

Sayın Bakanımız 23 Eylül 2022 tarihinde ise BM Genel Kurulu marjında düzenlenen Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı ile Dış İlişkiler Konseyi‘ne katıldı.

Sayın Bakanımız New York’taki programının son gününde BM 77. Genel Kurul Başkanı Csaba Körösi, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei, Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiasvili, Brezilya Dışişleri Bakanı Carlos França, Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, Venezuela Dışişleri Bakanı Carlos Faria, Tacikistan Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Şili Dışişleri Bakanı Antonia Urrejola ile ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Son olarak 24 Eylül 2022 tarihinde Sayın Bakanımız, vatandaşlarımızla Los Angeles'ta biraraya geldi ve her zaman yanlarında olduğumuzu belirtti.