#

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’u ziyareti (3), 16-23 Eylül 2021

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’u ziyareti (3), 16-23 Eylül 2021

22 Eylül 2021 tarihinde Sayın Bakanımız New York'taki yoğun gündemine MIKTA 19. Dışişleri Bakanları Toplantısıyla başladı ve görüşmede Afganistan'daki durum, KOVID-19'la mücadele çerçevesinde aşı sertifikalarının tanınması ve az gelişmiş ülkelere yapılacak aşı yardımlarının ele alındığını kaydetti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić ile Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makei ve Somali Dışişleri Bakanı Mohamed Abdirizak’la Türkevi'nde ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız Türkevi’ndeki ikili temaslarına Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev’le devam etti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Rohinga Müslümanlarının Durumuna İlişkin Yüksek Düzeyli Çevrimiçi Etkinliğe katıldı ve etkinliğe Bangladeş’le evsahipliği yapmaktan onur duyduğumuzu ifade etti.

Sayın Bakanımız Rohingaların gönüllü, güvenli, onurlu ve sürdürülebilir dönüşleri için çalışmaya devam edilmesi gerektiğini ve Rohinga Müslümanlarını kaderlerine asla terk etmeyeceğimizi vurguladı.

Akabinde Sayın Bakanımız Afganistan konulu G-20 Dışişleri Bakanları VTC Toplantısına katıldı ve insani durum ve düzensiz göç başta olmak üzere güncel meseleler hakkında görüşlerimizi paylaştı.

Sayın Bakanımız, uluslararası toplumun Afganistan’la angajmanını sürdürmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Sonrasında, Sayın Bakanımız Afganistan’daki son gelişmeler ve arabuluculuk çalışmalarımız üzerine Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto'yla bir görüşme gerçekleştirdi.

Devamında, Sayın Bakanımız BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Ángel Moratinos ve İspanya Dışişleri Bakanı José Manuel Albares ile yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konularında görüş alışverişinde bulundu.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Türkevi’nde misafir ettiği İran’ın yeni Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian’la ikili ve bölgesel konuları konuştu.

Son olarak, Sayın Bakanımız İtalyan mevkidaşı Luigi Di Maio’yla Afganistan, Libya, Suriye ve Afrika’daki gelişmeler dahil güncel küresel sorunları değerlendirdi.

Sayın Bakanımız New York'taki son gününe ise Pakistan Dışişleri Bakanı Shah Mahmood Qureshi'yle Afganistan'daki durumu ve ikili ilişkilerimizi değerlendirerek başladı.

Bilahare, İslam İşbirliği Teşkilatı Cammu-Keşmir Temas Grubu toplantısına katılan Sayın Bakanımız, Keşmir halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğimizi vurguladı.

Akabinde, Sayın Bakanımız Türkevi'nde Angola Dışişleri Bakanı Tete Antonio ile Nijer Dışişleri Bakanı Hassoumi Massaoudou'yu ağırladı.

Aynı gün, Sayın Bakanımız AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le Afganistan, Doğu Akdeniz ve Türkiye-AB ilişkilerini ele aldı.

Sayın Bakanımız, bölgesel ve uluslararası istikrar için AB’nin Türkiye’yle işbirliği yapmasının şart olduğunun altını çizdi.

Sayın Bakanımız Türkiye’ye hareketinden önce son olarak Türkevi’nde vatandaşlarımızla buluştu ve dünyadaki en büyük 5. diplomatik temsil ağıyla her yerde vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu vurguladı.