#

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’u ziyareti (2), 16-23 Eylül 2021

Sayın Bakanımızın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’u ziyareti (2), 16-23 Eylül 2021

20 Eylül 2021 tarihinde Sayın Bakanımız Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Sayın Bakanımız ticaret ve yatırımı teşvik edecek anlaşmaları tamamlayacağımızı ve terör, örgütlü suç ve düzensiz göçle mücadelede işbirliğini artıracağımızı vurguladı.

Bilahare, Sayın Bakanımız göreve yeni başlayan Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia’ya tebriklerini iletti, pandemiye rağmen ticaretimizin iki katına çıktığını ve ivmeyi sürdüreceğimizi belirtti ve ülkelerimiz arasındaki iyi ilişkileri güçlendirmek için kendisini Ankara’ya beklediğimizi ifade etti.

Sayın Bakanımız New York'taki ikili temaslarına Bahreyn Dışişleri Bakanı Dr. Abdullatif bin Rashid Al Zayani'yle devam etti.

Sayın Bakanımız ilişkilerimizde son dönemde yakaladığımız olumlu ivmeyi sürdüreceğimizi ve işbirliğimizi özellikle turizm ve sağlık alanlarında ilerletmek istediğimizi kaydetti.

21 Eylül 2021 tarihinde Sayın Bakanımız Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss'la görüşerek, kendisine yeni görevi vesilesiyle tebriklerini iletti.

Sayın Bakanımız başta Afganistan olmak üzere bölgesel konuları ele aldıklarını ve aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması konusunda birlikte çalışacağımızı kaydetti.

Bilahare, Sayın Bakanımız Slovak mevkidaşı Ivan Korcok’la görüştü ve Slovakya’yla savunma sanayii başta olmak üzere işbirliğimizi geliştirdiğimizi ve görüşmede ayrıca Afganistan’daki durumu da ele aldıklarını ifade etti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek’le görüşmelerinde ticaret ve karşılıklı yatırımları artırma irademizin vurguladığını ve Afganistan’daki insani durumun değerlendirildiğini belirtti.

Akabinde, Sayın Bakanımız Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek’le görüşmelerinde ticaret ve karşılıklı yatırımları artırma irademizin vurguladığını ve Afganistan’daki insani durumun değerlendirildiğini belirtti.

Aynı gün, Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’le Afganistan, Suriye ve Kafkasya’daki son gelişmeleri değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdi.

Son olarak Sayın Bakanımız Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nicu Popescu’yu Türkevi’nde ağırlayarak, işbirliğimizi daha da yoğunlaştıracağımızı ve Gagauz soydaşlarımızın ilişkilerimize değer kattığını ifade etti.